Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 1: „Body-Opera” – opero-instalacja

Zdjęcie: Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 1: „Body-Opera” – opero-instalacja

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Performing Europe 2020 to społeczny, bezpłatny dla publiczności projekt, którego celem jest pozyskanie nowej widowni dla tańca oraz sztuk performatywnych. Przedsięwzięcie jest otwarte i skierowane do wszystkich, w tym osób wykluczonych. To kompleksowy projekt wspierający międzynarodową współpracę artystów realizowany przez Fundację Ciało/Umysł wraz z 11 europejskimi partnerami (APAP, http://apapnet.eu/).

W ramach projektu odbędzie się pokaz opero-instalacji Wojtka Blecharza z udziałem Karola Tymińskiego – Body-Opera. Po Transcryptum zamówionym przez Teatr Wielki Operę Narodową (2013) oraz Park-Operze zamówionej przez Teatr Powszechny (2016), Body-Opera jest trzecią operą-instalacją, która kontynuuje strategię artystyczną Blecharza i umiejscawia widza w zupełnie nowej sytuacji muzyczno-teatralnej.

Body-Opera jest niejako krytyką instytucji muzycznych, które od stuleci oferują nam ten sam model odbioru muzyki, opartego na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu. W dzisiejszych czasach wiemy, że percepcja jest ucieleśniona, w związku z czym doświadczanie muzyki nie może być zredukowane do abstrakcyjnego procesu, w którym uczestniczy tylko mózg, uszy i oczy. Dźwięk jest częstotliwością, wibracją, dynamicznym materiałem, który potrafi „dotknąć/poruszyć” nasze zmysły, emocje, ale też ciała. Body-Opera dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze.

Reżyseria, muzyka: Wojciech Blecharz
Tancerz: Karol Tymiński
Kontrabas: Beltane Ruiz Molina
Perkusja: Alexandre Babel
Scenografia, kostiumy: VJ Ewa Śmigielska
Reżyser światła: Tadeusz Perkowski
Produkcja: Nowy Teatr
Koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza, Huddersfield Contemporary Music Festival
Partner: Fundacja Ciało/Umysł w ramach projektu apap – Performing Europe 2020

Oprowadzenie Wojtka Blecharza po Body-Operze odbędzie się 17 lipca o 16.30.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, obowiązują zapisy: abc@cialoumysl.pl.

***

Więcej informacji, harmonogram, szersze opisy przedstawianych projektów oraz artystów na: http://2017.cialoumysl.pl/ – zakładka: Performing Europe.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close