Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 2: Cláudia Dias „Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air”

Zdjęcie: Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 2: Cláudia Dias „Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Cláudia Dias, zafascynowana w dzieciństwie popularnym w Portugalii programem telewizyjnym Vasco Granji, magicznymi światami, które tworzył z plasteliny, tektury lub pojedynczej linii, ponad trzydzieści lat później przywołuje je w swoim spektaklu.

Artystka wybrała jako punkt wyjścia telewizyjną kreskówkę Osvaldo Cavandoli La Linea, w Polsce znaną także jako Balum balum, pokazywaną w ponad 40 krajach na całym świecie. Wraz z Lucą Bellezze buduje opowieść o podróży chłopca z Syrii do Włoch w formie żywej kreskówki, wykonywanej za pomocą kawałka sznurka. W czasach, gdy naszą codzienność tworzą granice, bariery, frontowe linie konfliktów i dramat uchodźców stojących w kolejce do identyfikacji, twarde linie podziału wyznaczane przez radykalne frakcje polityczne i organizacje religijne, artyści pracują nad linią jednoczącą, która mogłaby utrzymać rozpadającą się rzeczywistość.

Tuesday…, którego premiera odbyła się w czerwcu 2017, jest drugą odsłoną zaplanowanego na 7 lat projektu Dias Siedem lat siedem sztuk, będącego komentarzem na temat nieobecnej lub niepewnej przyszłości. W ramach projektu Dias tworzy jeden spektakl rocznie, a po ukończeniu cyklu wszystkie przedstawienia stworzą całość prezentowaną przez 7 dni tygodnia.

Wszyscy pamiętamy krzykliwego człowieczka zwanego balum balum, bohatera żyjącego w świecie wykreowanym przez linię narysowaną tajemniczą ręką. Cláudia Dias wraz z Lucą Bellezze buduje podobną animację na scenie. Kawałkiem sznurka opowiadają klatka po klatce o podróży dziesięcioletniego chłopca, którego dziadkowie zostali wygnani z Palestyny, a następnie Libanu, który podróżuje z Syrii do Włoch, dodają kształty i dźwięki do animacji na żywo. Spektakl Dias nawiązuje do zniszczenia, które niektórzy uważają za twórcze: zniszczenie miejsc pracy, zniszczenie domów, zniszczenie życia, zniszczenie planety. Zaletą jest to, że możemy zobaczyć wątki, które nas łączą. – mówi Edyta Kozak, kuratorka.

Spektakl z napisami w języku polskim i angielskim.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Jadwiga Majewska.

Będzie też możliwość kupienia książki Tuesday….

Bilety: 30/20 zł

***

Performing Europe

Performing Europe to projekt rozpisany na cztery lata, stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (advancing performing arts project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł jest od 2012 roku polskim partnerem networku.

Projekt jest realizowany w latach 2016-2020 w dziesięciu krajach Europy i w Libanie, wspiera czterdziestu artystów, produkcję i prezentacje prac z dziedziny tańca i sztuk performatywnych oraz międzynarodową współpracę. Uczestniczący w Performing Europe artyści i organizacje sięgają po różnorodne środki wyrazu i tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej, szukają nietypowych miejsc prezentacji powstałych prac.

Podczas pierwszej edycji  Performing Europe w 2017 roku Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała w Warszawie czternaście projektów, w których uczestniczyło 5317 widzów. Oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty było hasło „teatr otwarty na widza”.

W ramach drugiego sezonu Performing Europe w marcu tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbył się też pokaz specjalny spektaklu More autorstwa Ramony Nagabczyńskiej. Kilka miesięcy po premierze autorskiego przestawienia rozpisanego na dwie bliźniacze postaci, Ramona Nagabczyńska podjęła wyzwanie przekazania swojej roli innej tancerce. Był to pierwszy publiczny pokaz spektaklu z udziałem Anny Steller.

Więcej o projekcie: www.apapnet.eu

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 2

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator:  STUDIO teatrgaleria
Partner: apap, Warsaw Dance Department, u-jazdowski

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Teatr, TaniecPOLSKA.pl, E-teatr, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close