Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 2: Peter Stamer „Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium wyobraźni” – otwarty pokaz

Zdjęcie: Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 2: Peter Stamer „Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium wyobraźni” –  otwarty pokaz

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczną edycję Performing Europe rozpocznie 5-dniowe laboratorium poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca pod kierunkiem Petera Stamera. Niemiecki artysta działający w polu teatru i performansu, zaprosił mieszkających i tworzących w Polsce tancerzy i choreografów, artystów wizualnych, artystów szeroko rozumianych sztuk performatywnych, architektów, urbanistów, studentów kierunków humanistycznych i artystycznych oraz widzów, do uruchomienia niczym nieskrępowanej pracy wyobraźni po to, by w ramach tygodniowego laboratorium wspólnie zaprojektować Centrum Tańca. Ten projekt badawczy ma na celu rozwinięcie alternatywnych strategii estetycznych, które tworzą światy za pomocą słów, ciała i ruchu. Wskazuje na przyszłość, którą staramy się zapamiętać w procesie tworzenia i zdobywania przestrzeni. Na razie wirtualnej…

Wszyscy uczestnicy wezmą udział w otwartym pokazie pracy na zakończenie laboratorium.

W dobie, kiedy powstanie takiego centrum jest w środowisku tańca w Polsce bardzo silnie artykułowaną potrzebą, chcemy uruchomić wyobraźnię. Zamiast używać materiałów budowlanych, wykorzystamy metody wizualizacji i dokładniej przyjrzymy się temu, czym jest „wspólna wyobraźnia” i kolektywne myślenie o przestrzeni, którą będziemy tworzyć za pomocą narracji performatywnych. – przekonuje Edyta Kozak

Projekt realizowany jest w ramach Performing Europe 2020. Sezon 2.

Wstęp jest bezpłatny.

***

Performing Europe

Performing Europe to projekt rozpisany na cztery lata, stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (advancing performing arts project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł jest od 2012 roku polskim partnerem networku.

Projekt jest realizowany w latach 2016-2020 w dziesięciu krajach Europy i w Libanie, wspiera czterdziestu artystów, produkcję i prezentacje prac z dziedziny tańca i sztuk performatywnych oraz międzynarodową współpracę. Uczestniczący w Performing Europe artyści i organizacje sięgają po różnorodne środki wyrazu i tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej, szukają nietypowych miejsc prezentacji powstałych prac.

Podczas pierwszej edycji  Performing Europe w 2017 roku Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała w Warszawie czternaście projektów, w których uczestniczyło 5317 widzów. Oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty było hasło „teatr otwarty na widza”.

W ramach drugiego sezonu Performing Europe w marcu tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbył się też pokaz specjalny spektaklu More autorstwa Ramony Nagabczyńskiej. Kilka miesięcy po premierze autorskiego przestawienia rozpisanego na dwie bliźniacze postaci, Ramona Nagabczyńska podjęła wyzwanie przekazania swojej roli innej tancerce. Był to pierwszy publiczny pokaz spektaklu z udziałem Anny Steller.

Więcej o projekciewww.apapnet.eu

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 2

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator:  STUDIO teatrgaleria
Partner: apap, Warsaw Dance Department, u-jazdowski

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Teatr, TaniecPOLSKA.pl, E-teatr, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Pałac Kultury i Nauki, wejście od ul. Emilii Plater, Warsaw Dance Department

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close