Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 3: CollettivO CineticO „10 Miniballetti”

Zdjęcie: Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 3: CollettivO CineticO „10 Miniballetti”

Francesca Pennini "10 miniballetti", fot. Marco-Davolio

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na spektakl 10 Miniballetti, który zostanie pokazany w ramach projektu Performing Europe 2020: sezon 3. W serii dziesięciu mini-baletów Francesca Pennini bada nieskończone możliwości ciała poddanego rygorystycznej geometrii i wznosi je na wyżyny charyzmatycznej poezji i tańca.  Zależności pomiędzy siłą a ulotnością, choreografią a tańcem, teraźniejszością a przeszłością, widownią a sceną – to wszystko znajdziemy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu inspirowanym notatnikiem Pennini z dzieciństwa, w którym opisała kilkanaście nigdy wcześniej niezrealizowanych choreografii swojego autorstwa. Zwinność akrobatki, humor i lekkość formy porywają widzów.

Uwaga alergicy! W spektaklu wykorzystywane jest pierze.

reżyseria, choreografia, taniec: Francesca Pennini
dramaturgia, światło: Angelo Pedroni
asystent: Carmine Parise

czas trwania: 50 min

spektakl w języku angielskim, zawiera sceny nagości
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

CollettivO CineticO to eksperymentalna grupa artystyczna założona w 2007 roku przez choreografkę Francescę Pennini i dramaturga Angelo Pedroni. Skupia przeszło 50 reprezentantów różnych dyscyplin sztuki i środowisk. Członkowie kolektywu w swoich pracach krzyżują gatunki, poruszając się pomiędzy tańcem, teatrem i sztukami wizualnymi. Zmiana reguł gry performatywnej, podważanie relacji z widzem oraz żelazny rygor przy jednoczesnym zachowaniu dystansu i ironii to wizytówka tych artystów. Ich metody pracy pozawalają działać w różnych przestrzeniach i na różnych poziomach – od desek teatru przez zakamarki miasta, świat wirtualny aż po realizację misji mimetycznych w życiu codziennym. CollettivO CineticO rezyduje w Teatro Comunale Claudio Abbado w Ferrarze i należy do międzynarodowego networku APAP. Do tej pory grupa stworzyła 37 produkcji, zdobywając wiele nagród: Giovani Danza’Autori Prize (2008), Rete Critica Award dla najlepszego włoskiego artysty (2014), Jurislav Korenić Award dla najlepszego reżysera młodego teatru (2014), Danza&Danza Prize dla najlepszego choreografa i wykonawcy (2015), nominacja UBU dla najlepszego wykonawcy poniżej 35. roku życia, MESS Prize (2016) na BE Festival w Birmingham, Hystrio Iceberg Award (2016), Nagroda Stowarzyszenia Krytyków ANCT 2016. Prace kolektywu były prezentowane w Austrii, Belgii, Bośni, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, na Tajwanie oraz transmitowane na żywo w USA i Korei.

Francesca Pennini

[z d.Ferrara, ur. 1984] zaczynała jako gimnastyczka, a następnie poświęciła się tańcowi współczesnemu. Studiowała taniec w Balletto di Toscana (Florencja) oraz w Laban Centre (Londyn), gdzie zgłębiała różne techniki ruchu, od butoh przez free diving, sztuki walki aż po disco dance. Jako niezależna tancerka występowała z zespołem Sasha Waltz & Guests. Obecnie prowadzi wykłady i seminaria w muzeach, centrach sztuki i na uniwersytetach (m.in. Biennale College of Venice, MAXXI Museum Rome), gdzie wykłada autorską technikę pracy choreograficznej. Inspiruje się wszelkimi formami performatywnymi – od konkursów i parad, po gry językowe i komputerowe. Dzięki projektom z udziałem młodzieży, wraz ze współzałożycielem CollettivO CineticO, Angelo Pedronim, stworzyli coś na kształt szkoły dla nastolatków, w której konstruktywna i pogłębiona praca twórcza pozwala przekuć kryzys dojrzewania w fascynującą przygodę. O pracach Franceski mówi się, że balansują na granicy matematyki i poezji gestu.

Bilety: 20-25 zł do kupienia online

***

Performing Europe sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, taniecPolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: u-jazdowski Laboratorium, ul. Jazdów 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close