Warszawa: „Poznanie przez taniec” – pokazy finałowe polsko-norweskiego projektu edukacyjnego

Zdjęcie: Warszawa: „Poznanie przez taniec” – pokazy finałowe polsko-norweskiego projektu edukacyjnego

Fot. materiałt TW-ON.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl wieńczący polsko-norweski projekt edukacyjny „Poznanie przez taniec” realizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i Den Norske Opera & Ballett w Oslo. Kluczowym założeniem projektu jest nawiązanie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą z Polski i Norwegii. Płaszczyzną poznania stał się taniec, gdyż jako dziedzina sztuki bazująca na wyrażaniu treści i emocji za pomocą ruchu nie jest obciążona barierą językową.

Od marca 2014 roku równolegle w Warszawie i Oslo odbywają się warsztaty. Dla grupy polskiej i grupy norweskiej powstały dwie choreografie: dla grupy pracującej w Warszawie przygotowali je Joanna Drabik i Kristian Støvind (asystent – Bartosz Anczykowski), dla norweskiej – Anna Hop i Cine Espejord (asystent Sarah Da Fonseca). Do projektu wybrano muzykę współczesnych kompozytorów, w przypadku polskich choreografii wykorzystano fragmenty kompozycji Wojciecha Kilara, a w przypadku norweskich choreografów – muzyka Ugress (muzyczny projekt Gisle’a Martensa Meyera z Bergen) oraz duetu Bugge Wesseltoft & Henrik Schwarz.

Oprócz cotygodniowych spotkań, w czasie wakacji odbyło się zgrupowanie wszystkich uczestników projektu w Oslo, podczas którego młodzi tancerze mieli okazję się poznać i przygotować wspólną choreografię. W lipcu i sierpniu nastąpiła wymiana choreografów: w drugiej połowie lipca z polską młodzieżą pracował Kristian Støvind, a na początku sierpnia młodzież z Oslo szlifowała choreografię pod okiem Anny Hop.

Efektem prawie całorocznej pracy będzie wspólny polsko-norweski spektakl taneczny, który zaprezentowany zostanie łącznie 5 razy na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballett.

 

Spektakle w Oslo (Den Norske Opera & Ballett, Scene2):

19 grudnia, godz. 17.00 i 19.00

Wśród wydarzeń towarzyszących są warsztaty fotograficzne fot. ON, podczas których pod kierunkiem wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Prota Jarnuszkiewicza i dr. Wojciecha Krassowskiego, młodzież może rozwijać pasję fotograficzną, dokumentując przebieg warsztatów choreograficznych. Efektem będzie katalog ze zdjęciami oraz wystawa, której wernisaż zaplanowano w dniu premiery o godz. 17.30. Wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej ogłoszono również konkurs na plakat promujący spektakl „Poznanie przez taniec” skierowany do studentów na całym świecie. Prace można nadsyłać do 20 października br. na adres:  poznanieprzeztaniec@stgu.pl, a oceniać je będzie jury w składzie: Andrzej Pągowski, Jerzy Skakun Maria Gurowska i Adam Żebrowski.

Więcej na: http://www.teatrwielki.pl/poznanie_przez_taniec.html

Projekt realizowany jest ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków krajowych.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Warszawa: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Młynarskiego, pl. Teatralny 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close