Warszawa/„Projekt X”/Centrum w Procesie: Agnieszka Kryst „Topologia pożądania”

Zdjęcie: Warszawa/„Projekt X”/Centrum w Procesie: Agnieszka Kryst „Topologia pożądania”

Fot. materiały Centrum w Ruchu

Wersja do druku

Udostępnij

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans w choreografii i według koncepcji Agnieszki Kryst, Topologia pożądania, który odbędzie się w ramach wystawy Projekt X oraz projektu Centrum w Procesie, realizowanego Centrum w Ruchu.

Puls, oddech, spojrzenie, wyznanie. Obszar nieustannie budowanych relacji. Mapy skrzyżowań sił i afektów. Wrażliwości, zmysłowości, intymności. Nieustający przepływ. Brak stałych odległości. Bycie w ciągłym ruchu: między pasywnością i aktywnością. Niekończąca się seria metamorfoz i mutacji. Nieustannie zmieniający się krajobraz. Stawanie się. Dążenie. Przemiana.

Punktem wyjścia performansu jest twórczość Louise Bourgeois, będąca rodzajem czułego, intymnego dialogu z odbiorcą. W swoich pracach artystka badała cielesność i erotykę. Jej szkice były wizualną rejestracją stanów przejściowych, przepracowywanych później w formie rzeźb i instalacji. Posługiwała się motywem spirali jako obrazem transformacji, trwania w ciągłym ruchu, świadomego przybierania formy i jej porzucania. Spirala była dla niej nośnikiem rozmaitych emocji: od lęku, przez napięcie czy gniew, aż po nadzieję. Wpisane w nią dwa przeciwstawne kierunki ruchu interpretowała jako oznaczający napięcie i wycofanie (do wewnątrz) oraz reprezentujący gest dawania, zaufanie i pozytywną energię (na zewnątrz).

Wstęp wolny.

koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst

kreacja i performans: Alex Freiheit, Agnieszka Kryst, Oskar Malinowski, Łukasz Przytarski, Katarzyna Sikora
dramaturgia: Anka Herbut, Agata Siniarska

teksty: Anka Herbut, na podstawie tekstów powstałych w czasie pracy warsztatowej nad performansem

muzyka: Kamil Tuszyński

konsultacje: Magdalena Komornicka

produkcja: Fundacja Burdąg

współpraca: Zachęta  Narodowa Galeria Sztuki

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, Didaskalia Gazeta Teatralna, Radio Kampus, teatralny.pl

Organizatorzy:

Burdąg logo (miniaturka)Centrum w Ruchu logo (miniaturka)

 

Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close