Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans w choreografii i według koncepcji Agnieszki Kryst, Topologia pożądania, który odbędzie się w ramach wystawy Projekt X oraz projektu Centrum w Procesie, realizowanego Centrum w Ruchu.
Puls, oddech, spojrzenie, wyznanie. Obszar nieustannie budowanych relacji. Mapy skrzyżowań sił i afektów. Wrażliwości, zmysłowości, intymności. Nieustający przepływ. Brak stałych odległości. Bycie w ciągłym ruchu: między pasywnością i aktywnością. Niekończąca się seria metamorfoz i mutacji. Nieustannie zmieniający się krajobraz. Stawanie się. Dążenie. Przemiana.
Punktem wyjścia performansu jest twórczość Louise Bourgeois, będąca rodzajem czułego, intymnego dialogu z odbiorcą. W swoich pracach artystka badała cielesność i erotykę. Jej szkice były wizualną rejestracją stanów przejściowych, przepracowywanych później w formie rzeźb i instalacji. Posługiwała się motywem spirali jako obrazem transformacji, trwania w ciągłym ruchu, świadomego przybierania formy i jej porzucania. Spirala była dla niej nośnikiem rozmaitych emocji: od lęku, przez napięcie czy gniew, aż po nadzieję. Wpisane w nią dwa przeciwstawne kierunki ruchu interpretowała jako oznaczający napięcie i wycofanie (do wewnątrz) oraz reprezentujący gest dawania, zaufanie i pozytywną energię (na zewnątrz).
Wstęp wolny.
koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst
kreacja i performans: Alex Freiheit, Agnieszka Kryst, Oskar Malinowski, Łukasz Przytarski, Katarzyna Sikora
dramaturgia: Anka Herbut, Agata Siniarska
teksty: Anka Herbut, na podstawie tekstów powstałych w czasie pracy warsztatowej nad performansem
muzyka: Kamil Tuszyński
konsultacje: Magdalena Komornicka
produkcja: Fundacja Burdąg
współpraca: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa
Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, Didaskalia Gazeta Teatralna, Radio Kampus, teatralny.pl
Organizatorzy:
Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)
Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?
Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.
Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może rozwijać się w czasie i opowiadać swoją historię?
Projekt X wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki). Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktywne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.
A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?
artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka
kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik
współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro
Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x