Warszawa/ Ruch w Instytucie 2018: Agnieszka Kryst „Score. Partytura ciała” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/ Ruch w Instytucie 2018:  Agnieszka Kryst „Score. Partytura ciała” – warsztaty

Fot. Wojciech Kopacewicz.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Ruch w Instytucie 2018 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w cztery kolejne poniedziałki października do udziału w warsztatach z Agnieszką Kryst, zatytułowanych Score. Partytura ciała.

O warsztatach w pytaniach do choreografki i jej odpowiedziach:

1. Czym jest dla Ciebie choreografia?

Komponowaniem podmiotu w czasie i przestrzeni. Podmiotemjest ciało performera/ aktora/ tancerza – jego ruch, obecność, relacja z partnerem/ partnerami i obiektem/ obiektami na scenie. Kompozycja to zbiór działań tworzących ruch, taniec i obraz, który oddziałuje na percepcję odbiorcy.

2. Co jest według Ciebie najistotniejsze w pracy z aktorem/ performerem w teatrze?

Ciało, które rozumiem jako narzędzie budujące obecność sceniczną; świadome operowanie ruchem i jego znaczeniami, a wreszcie precyzja działania.

3. Na czym chciałabyś/chciałbyś skupić się podczas prowadzonych przez siebie zajęć?

Interesuje mnie emocjonalność jako potencjał twórczy, manifestacja wolności i narzędzie oporu, a przede wszystkim proces (auto)re-formowania (poprzez strategie minimalizowania i maksymalizowania, opanowywania i uwalniania pojedynczego gestu, myśli, uczucia). W trakcie warsztatu  ruch i jego intensywność wynikać będą ze świadomego wyboru a nie z nakazu. Kluczową rolę odegra pojęcie transformacji ciała, które jest ważnym narzędziem w mojej praktyce ruchowej. Transformację ciała rozumiem jako proces ciągłego przekształcania ciała nie tylko na poziomie gestu, lecz także na poziomie emocji. Symultanicznie rozwijana praktyka uważności pozwoli nam zarazem na dostrzeganie najmniejszych zmian w ruchu, jak i rozkładanie go na czynniki pierwsze. Otworzy nam to drogę do bardziej świadomego manipulowania ciałem.

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na cykl – 290 zł (250 zł w przedsprzedaży).

Bilety na stronie: www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013/ Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk. Laureatka wymiany studyjnej programu GPS/ Global Practice Sharing, realizowanego przez Movement Research w Nowym Jorku, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Art Station Foundation. Beneficjentka rezydencji artystycznej 2017 w galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy, w trakcie której stworzy pracę Łuczniczki (premiera: luty 2018). Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z: Karoliną Kroczak, Tomasem Nepsinskim, Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Kondradem Smoleńskim, Małgorzatą Haduch, Sjoerdem Vreugdenhilem, Martą Ziółek, Joanną Leśnierowską i Januszem Orlikiem czy Rebecką Lazier, w której spektaklu There Might Be Others występowała w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Finalistka konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze. W 2015 roku została rezydentką programu Solo Projekt Plus, w ramach którego stworzyła pracę solową Partytura (A Score). Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu.

***

Ruch w Instytucie to regularne zajęcia z ruchu i świadomości ciała, mające na celu rozwijanie umiejętności oraz zwiększanie wiedzy o choreografii i tańcu. Ruch w Instytucie 2018 to kontynuacja programu, który rozpoczął się w marcu 2017 roku. Do tej pory zajęcia w ramach programu prowadzili: Izabela Chlewińska, Anna Nowicka, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Tomasz Przytycki, Magdalena Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa i Urszula Wojtkowiak. W tej odsłonie organizatorzy proponują trzymiesięczny cykl z Ramoną Nagabczyńską, Agnieszką Kryst i Izą Szostak.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, w godz. 9.00-11.00.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close