Warszawa/Scena Tańca Studio 2016/III: Wojciech Klimczyk „Wirus mobilizacji” – promocja książki

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2016/III: Wojciech Klimczyk „Wirus mobilizacji” – promocja książki

Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach trzeciej odsłony Sceny Tańca Studio 2016 odbędzie się promocja książki Wojciecha Klimczyka Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795). Rozmowę poprowadzi Grzegorz Kondrasiuk.

Dwutomowa publikacja, uzupełniona  o fascynującą ikonografię (głównie reprodukcje rycin i obrazów), jest próbą napisania oryginalnie pojmowanej historii tańca w nowożytnej Europie. Nie jest to historia dzieł choreograficznych, choć i one się w niej pojawiają. Nie jest to historia technik i stylów, choć i im oczywiście poświęcona jest część uwagi. Chodzi o to, by przyjrzeć się siłom, które powołują taniec do istnienia, odpowiedzieć w części na pytanie, dlaczego na danych etapach rozwoju kultury tańczono tak a nie inaczej.

Jakie wartości były przy pomocy tańca realizowane, jaki model człowieczeństwa i społeczeństwa próbowano za jego pomocą realizować? Tańcząc, jednostki i społeczności budują konkretną kinetyczną tożsamość, dokonują wyboru pewnych wartości kosztem innych. Taniec, wytwarzając kinetyczną wspólnotę, jest w związku z tym narzędziem światopoglądowego sporu. Książka ukazuje te spory na przestrzeni dziejów, zgodnie z chronologią – od renesansowych dworów przez absolutystyczne pałace po mieszczańskie salony i rewolucyjny gabinety. Wszystko po to, by opowiedzieć o burzliwym kształtowaniu się tanecznej nowoczesności, a więc pokazać korzenie naszej wrażliwości tanecznej – zrozumieć choć w części, dlaczego dziś tańczymy w taki własnie sposób.

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2015.

Wojciech Klimczyk – socjolog z wykształcenia, z zamiłowania bliski kulturoznawstwa. Autor książek Erotyzm ponowoczesny (Universitas, 2008) i Wizjonerzy ciała. Panorama współczesnego teatru tańca (Ha!art, 2010). Wraz z dr Agatą Świerzowską zredagował antologię Music and Genocide (Peter Lang, 2015). Doktoryzował się na podstawie pracy Anthropology of Contemporary Dance Theatre. Dynamics of artistic practice. Autor artykułów publikowanych w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych.

Wstęp wolny!

***

Scena Tańca Studio

Bilety:

przedsprzedaż do 31 marca:
15 zł – jeden spektakl
25 zł – karnet całodniowy (2 spektakle)
35 zł – karnet całodniowy (więcej niż 2 spektakle)

5 zł – pokazy filmowe / jeden dzień

ceny regularne od 1 kwietnia:
20 zł – jeden bilet
35 zł – karnet całodniowy (2 spektakle)
45 zł – karnet całodniowy (więcej niż 2 spektakle)

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

programatorka: Jadwiga Majewska

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Logo Teatr Studio (miniaturka)     IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)     Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Bar Studio, Teatr Studio, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close