Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Wojciech Grudziński/Art Stations Foundation „Populuxe”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Wojciech Grudziński/Art Stations Foundation „Populuxe”

"Populuxe", fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach pierwszej w tym roku odsłony Sceny Tańca Studio 2019 zobaczymy spektakl Populuxe Wojciecha Grudzińskiego.

O spektaklu:

Wywodzący się z połączenia słów „luksus” i „popularność”, termin „populuxe” określa estetykę konsumpcyjną i kulturową, która pojawiła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Populuxe manifestuje się w liniach, formach, fakturach i kolorach, aby dać nam piękno, urok i elegancję w zakresie wygody i komfortu. Populuxe oscyluje między prywatnym, a społecznym, między architekturą Googie, a historyczną figurą Siergieja Diagilewa, między nierównym podziałem dóbr, a ekologią. Celem tego zróżnicowania jest jednak stworzenie syntetycznej formy choreograficznej, opartej na idei ruchu luksusowego. Ruch ten realizowany jest w taki sposób, aby sprawić przyjemność zarówno odbiorcy, jak i twórcy, który musi być zadowolony z efektu swojej pracy. Populuxe funkcjonuje w duchu maksymalnie wulgarnej radości z komfortowego życia w luksusie. Punktem wyjścia do badania tej estetyki stanie się relacja pomiędzy mistrzem i uczniem, przy czym ten ostatni będzie jednocześnie częścią tej luksusowej kreacji.

Populuxe jest multidyscyplinarną pracą, która przygląda się luksusowi jako metodzie kompozycji w tańcu i choreografii. Za pomocą całej gamy asocjacji, od tych wywodzących się z historii tańca, po jednoznaczne nawiązania wizualne i foniczne, Populuxe testuje zmysły. Dąży też do badania procesu zbierania informacji, które mogą być dobrobytem lub zbytkiem. W tym projekcie ciało jest umieszczone pomiędzy bliskością i oddaleniem, cytatem i własnością, perfekcją i poprawnością.

W spektaklu wykorzystano cytat z filmu Ridleya Scotta „Obcy: Przymierze”.

trailer

choreografia i reżyseria: Wojciech Grudziński

dramaturgia: Joanna Ostrowska

wykonanie: Wojciech Grudziński, Ilona Gumowska

muzyka: Wojtek Blecharz

kostiumy: Clovis Nix

reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński

wideo: Maciej Bychowski

opierka artystyczna: Peter Pleyer

premiera: 12 maja 2018, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

czas trwania: 35 min.

Solo powstało w ramach „SOLO PROJEKT PLUS 2018” – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation.

Logo ASF (miniaturka)

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu Studio teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Studio teatrgaleria przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy. Od początku funkcjonowania projektu odbyły się 32 odsłony, a w trakcie nich zostało zaprezentowanych ponad 240 wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 23 tysiące widzów.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close