Warszawa/„(sic!): four seasons” TERAZ/NOW: Warsztat z Myriam Gourfink

Zdjęcie: Warszawa/„(sic!): four seasons” TERAZ/NOW: Warsztat z Myriam Gourfink

Fot. Paweł Wyszomirski.

Wersja do druku

Udostępnij

Program performatywny (sic!): four seasons  TERAZ/NOW zaprasza do udziału w warsztatach z Myriam Gourfink.

Od prowadzącej:
Podczas komponowania i pisania moich choreograficznych partytur używam abstrakcyjnych procesów i danych. Siedzę przy stole i piszę w języku, który rozwijam od roku 2002, zainspirowanym zapisem ruchu Labana, ale nakierowanym bardziej na tworzenie niż transkrypcję. Ten język to już właściwie taniec.

To, co piszę dla kompozycji choreograficznej jest w procesie ciągłej ewolucji, ponieważ każdy utwór jest ułożony wokół specyficznego środowiska zbudowanego na ogólnej wizji projektu.
Robię zbiór pomysłów, które uważam za bliskie moim celom, z tych elementów rozwijam słownik, a później partyturę.

Kompozycja zawiera się w dekodowaniu informacji zawartych w zebranych danych, relacji pomiędzy nimi oraz możliwościach ich artykulacji. To jest o słuchaniu, obserwowaniu i próbie zrozumienia, co jest do pracy w danym środowisku.

Tancerze, którzy odczytują oraz interpretują partyturę, używają technik cielesnych formułując podstawę mojej pracy, która opiera się na świadomości oddechu, cyrkulacji i dystrybucji ciężaru oraz płynności.

Do mojej relacji z grawitacją przywiodła mnie praca Odile Duboc. Doświadczyłam jej w fazie wertykalnego opadania ciężaru ciała pod skorupę ziemską, a potem fazie słuchania tego, co wędruje w górę, od ziemi poprzez ciało: to jak fala, rozszerza nasze wewnętrzne przestrzenie i napędza ruch.

To podejście pozwala na zbudowanie świadomości ciała jako rezonującej objętości. Percepcja nie sprowadza się tylko do przestrzeni wewnętrznych, ale obejmuje również otaczającą przestrzeń, ciało jest porowate, jest zawieszone w powietrzu.

Pojawia się więc nowe wyzwanie, polegające na byciu świadomym ciśnienia atmosferycznego podczas tańca: doświadczanie tej siły, pozwolenie sobie na bycie w powietrzu, pokazanie patrzącym sposobów wsparcia. A potem wzbudzenie pragnienia towarzyszenia spotkaniu pomiędzy każdą komórką ciała a każdą molekułą powietrza. Maleńkie szczeliny są mierzone percepcją i to daje początek tańcowi, który rozszerza, zagina i według niektórych może nawet spowalnia czas.

15 października – od godziny 12.00,

6 października – od godziny 11.00.

Cena warsztatów: 190 zł.

Zgłoszenia mailowo: sic@sic.warszawa.pl.

Strona festiwalu: www.sic.warszawa.pl/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Warszawa: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, w godz. 11.00-18.00.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close