Warszawa/Śladami polskiej Terpsychory: Gwiazdy polskiego baletu – spotkanie z Maksimem Woitiulem

Zdjęcie: Warszawa/Śladami polskiej Terpsychory: Gwiazdy polskiego baletu – spotkanie z Maksimem Woitiulem

Fot. Rami Shaya

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja „Terpsychora” zaprasza do Galerii Apteka Sztuki w Warszawie na drugie spotkanie w cyklu Gwiazdy polskiego baletu.

Gościem spotkanie będzie Maksim Woitiul, pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gardzina-Kubała. Wstęp wolny.

 

 

Maksim Woitiul: Jeden z najwybitniejszych artystów polskiego baletu. Urodził się w Mińsku na Białorusi. W 1996 roku ukończył Państwową Szkołę Baletową w Mińsku. W tym samym roku został zaangażowany do baletu Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego Białorusi. W 1998 roku został przyjęty do baletu Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie w randze solisty, a już w 1999 roku otrzymał tytuł pierwszego solisty.  W sezonie 2001/2002 występował z Narodowym Baletem Kanady w randze solisty.

Od 2009 roku jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji w czołowych partiach w baletach klasycznych i współczesnych. Występował gościnnie na scenach baletowych Anglii, Austrii, Belgii, Chin, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Panamy, Rosji,  Szwajcarii, USA, Węgier, Włoch, Wenezueli. Współpracuje z wybitnymi choreografami takimi jak: Boris Ejfman, Mats Ek, Jurij Grigorowicz, Jiří Kylián, Natalia Makarowa, John Neumeier, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski.  W 2011 roku Maksim Woitiul otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia baletowe na scenie Teatru Wielkiego.

REPERTUAR

 

Link do wydarzenia

Gwiazdy polskiego baletu

Cykliczne spotkania z wybitnymi artystami polskiej sceny baletowej, organizowane w ramach projektu Śladami Polskiej Terpsychory, popularyzujące polską sztukę baletową, przywracające pamięć o artystach i ich osiągnięciach, a także dokumentujące dokonania współczesnych twórców i wykonawców.

Gwiazdy Polskiego Baletu to także okazja do bezpośredniej rozmowy z artystami, zadania im pytań, pogłębienia swojej wiedzy, wymiany poglądów i dyskusji w gronie osób o podobnych pasjach i zainteresowaniach.  Celem projektu jest również poszerzanie grona odbiorców sztuki tańca, baletu i choreografii i zwrócenie uwagi na problemy dotykające środowisko tancerzy i choreografów.

Więcej informacji: www.terpsychora.edu.pl

O projekcie Śladami polskiej Terpsychory

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close