Ludzie tańca

Zdjęcie: Maksim Woitiul

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Maksim Woitiul − pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodzony w 1978 roku w Mińsku na Białorusi. W 1996 roku ukończył tam Państwową Szkołę Baletową. W tym samym otrzymał stanowisko solisty w Teatrze Wielkim w Mińsku, gdzie zadebiutował rolą Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie Czajkowskiego. W 1998 roku został solistą Teatru Wielkiego − Opery Narodowej w Warszawie, a w 2000 roku otrzymał tytuł pierwszego solisty. W sezonie 2001/2002 tańczył w Narodowym Balecie Kanady w Toronto, w kolejnym sezonie powrócił na warszawską scenę. Występował gościnnie w Austrii, Belgii, Chinach, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, na Łotwie, w Niemczech, Szwajcarii, na Tajwanie i w USA.

 

Do najważniejszych ról w jego repertuarze wykonanych na scenie Teatru Wielkiego należą: Młody w Cudownym mandarynie, Brat, Rycerzyk, Dziadek w Dziadku do orzechów, Zygfryd, Błazen, Pas de trois w Jeziorze łabędzim, Młody w Harnasiach, Książę Désiré i Błękitny ptak w Śpiącej Królewnie, Poeta w Fortepianissimo, Poeta w Sylfidach, Romeo, Benvolio, Mercutio w Romeo i Julii, Narzeczony Julii w Pannie Julii, Młody w Coś jakby, John w Greku Zorbie, Aramis i D’Artagnan w Trzech muszkieterach, Alter Ego Czajkowskiego, Książę i Młodzieniec w balecie Czajkowski, Siergiej w Tylko raz w życiu, Krassus w Spartakusie, Colas w Córce źle strzeżonej, Solor i Złoty Bożek w Bajaderze, Solista w Serenadzie i Musagète, Lenski w Onieginie, Wronski w Annie Kareninie, Tristan w Tristanie, Główny solista w Pocałunkach, Pierwsza Aria w In Light and Shadow, Modlitwa i Solo finałowe w Kurcie Weillu, Książę i Błazen w Kopciuszku, Nasz-Silny w I przejdą deszcze… oraz Wybraniec w Święcie wiosny Bejarta, Para naszych w I przejdą deszcze… Pastora, Syn w Synu marnotrawnym Balanchine’a (w ramach wieczoru Opowieści biblijne), Kain w Kainie i Ablu choreografii Wesołowskiego, partia solowa w Memoryhouse Eduarda Bablidze (w ramach warsztatów Kreacje 4).. Tańczył też partie solowe w No More Play i Petite Mort Jiříego Kyliána, w Trzeciej symfonii „Pieśń o nocy” i Butteflies In stomach,  Puk i Demetriusz w Śnie nocy letniej Johna Neumeiera, Basilio w Don Kichocie Alexeia Fadeyecheva..

 

W 2011 roku  nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  

 

Strona internetowa:

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close