Warszawa: Teatr Nowszy – „Blisko”, chor. Tomasz Ciesielski

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Nowszy – „Blisko”, chor. Tomasz Ciesielski

"Blisko", Teatr Nowszy. Plakat: materiały własne organizatora

Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest.
Teatr Nowszy i Teatr Tańca Zawirowania zapraszają na spektakl Blisko, którego prezentacja odbędzie się 13 grudnia o godz. 19.00 na scenie Teatru Studio.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Blisko to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formowane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś. Właśnie czas – mierzony w spektaklu przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę – jest kluczowym narzędziem, które kształtuje choreografię i osadzone w niej relacje pomiędzy performerami.

Każdy z nich kreuje na scenie inne doświadczenie bliskości lub jej poszukiwania. Przyglądają się sobie, a ich działania krzyżują się wytwarzając nowe konteksty, szanse i wyzwania w zbliżeniu się do drugiej osoby. Pomiędzy nimi cały czas obecne jest wahadło ze swoją zwierciadlaną powierzchnią, w której przeglądają się tak wykonawcy jak i widownia. Stalowa kula – wahadło Foucaulta – jest także symbolem nieubłaganego upływu czasu, który wykrzywia się naginany przez przestrzeń. W podobny sposób kula pozwala na scenie pracować z czasowością działania, byciem we wspólnym rytmie, który warunkuje tempo i dynamikę zbliżeń między ludźmi lub bycia we własnej mantrze. Interakcja z kulą i poprzez kulę z partnerami na scenie jest kontekstem pozwalającym eksplorować, jak bliskość koreluje się z czasem.

Spektakl prezentowany w ramach Sieci Scen Prezentacyjnych, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Twórcy:

Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski

Taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis

Muzyka: Piotr Matula

Reżyseria światła: Radosław Lis

Kostiumy: Nikola Fedak

Produkcja i koordynacja: Joanna Stasina

Produkcja: Fundacja Nowszego Teatru / Teatr Nowszy

Koprodukcja: Kielecki Teatr Tańca

Współorganizator: Lubelski Teatr Tańca

Bilety:
Teatr Studio
kicket.com

Czas trwania spektaklu to 60 minut.

Premiera miała miejsce 12 listopada 2021 roku w Kieleckim Teatrze Tańca

Spektakl powstał w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem projektu jest Uniwersytet Łódzki

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Plac Defilad 1

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close