Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: Astana Ballet – występ gościnny

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: Astana Ballet – występ gościnny

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki zaprasza na występ zespołu tancerzy z Kazachstanu Astana Ballet. Zaprezentuje on niezwykle oryginalny program będący połączeniem klasyki światowej oraz motywów narodowych. rogram gali podzielono na trzy części. Pierwsza z nich wypełni Love loss fear – jednoaktowy balet opowiadający o życiu i muzyce Edith Piaf oraz Jacquesa Brela. Jego uzupełnieniem będzie, prezentowany po raz pierwszy w Polsce, zestaw narodowych choreografii kazachskich, stanowiący główną pozycję w repertuarze zespołu z Astany. Widzowie zobaczą m.in. Enlightment – wariację do wierszy poety Abaia, taniec Asem Konyr miniatury Fresk Scytyjski, Kuanamyn (Radość) i Arular (Piękne dziewczyny) z muzyką zespołu ludowego Turan, a także fragmenty baletu Alem. Program nawiązuje do bogatej kultury krajów leżących na Jedwabnym Szlaku, w tym przede wszystkim tradycyjnej muzyki kazachskiej.

W kolejnej części gali znajdzie się balet Gajabarwna, żywa historia o naszej planecie, do muzyki kompozytorów iberyjskich Albeniza i Tavaresa, opowiedziana językiem współczesnej choreografii autorstwa Belga Ricardo Amarante. Gaja to Ziemia, którą tworzą cztery żywioły: woda, ziemia, ogień i wiatr oraz jeden brakujący – las. Wszystkie tworzą całość dzięki której istnieje życie. Ostatnią część wypełni miniatura Fuego lento do muzyki m.in. Piazzoli i Shifrina. Również w niej będzie można podziwiać niesamowitą choreografię Amarante, który – według prestiżowego magazynu Dance Europe – „tworzy balet zmysłowy i zarazem zabawny, a jednocześnie bardzo rozwinięty i zaawansowany”. Warto dodać, że wspomniana trzecia część gali powstała zaledwie sześć miesięcy po choreografii do Gai. Dwie różne, ale piękne historie podbiły już serca tysięcy widzów na świecie. Teraz szansę ich zobaczenia mają widzowie w Polsce.

Na każdą z części złoży się kilka miniatur choreograficznych.

Układ miniatur w Warszawie

Trailer

Astana Ballet powstał w 2012 roku, z inicjatywy prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Zespół stworzyli absolwenci Szkoły Baletowej w Ałmaty – drugiego co do wielkości miasta w kraju – którzy zadebiutowali rok później. Dziś balet doczekał się tysięcy wielbicieli na całym świecie. Współpracują z nim znani i cenieni choreografowie z różnych krajów: Aigul Tati, Mukaram Avakhri, Gulzhan Tutkibayeva (Kazachstan), Altynay Assylmuratova, Nikolay Markelow, Nikita Dmitrijewski (Rosja), wspomniany Ricardo Amarante, Paul Gordon Emerson (USA), Patrick De Lacroix i Nanet Glushak (Francja).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close