Warszawa/V Dni Sztuki Tańca: Litewski Balet Narodowy „Barbara Radziwiłłówna”

Zdjęcie: Warszawa/V Dni Sztuki Tańca: Litewski Balet Narodowy „Barbara Radziwiłłówna”

Fot. Martynas Aleksa

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polski Balet Narodowy zapraszają na pokaz spektaklu Litewskiego Baletu Narodowego Barbara Radziwiłłówna w ramach V Dni Sztuki Tańca.

Anželika Cholina, choreografka: „Nigdy wcześniej nie czułam takiej odpowiedzialności ani takiego uniesienia podczas pracy nad przedstawieniem teatralnym; w końcu historia miłosna Barbary i Zygmunta Augusta, rozkwitająca na Litwie, jest bodaj jedyną na świecie opowieścią o królewskiej miłości takiej, jaką ona była: prawdziwej, smutnej i kontrowersyjnej. Nikt nie zna prawdziwych zwrotów akcji w tej opowieści, a różne kroniki zawierają jedynie strzępy informacji, dlatego mogłam cieszyć się pewną swobodą twórczą. Cała akcja została umieszczona w abstrakcyjnej scenografii, a postacie ubrane są w stylizowane kostiumy z epoki. Tworzę żywą akcję sceniczną poprzez łagodną idealizację historii miłosnej, nieco osobistą interpretację faktów i dwóch punktów widzenia – litewskich historyków oraz mojej własnej kobiecej wizji. Jeśli chodzi o teatr, nie interesuje mnie znalezienie współczesnej formy dla inscenizacji – najważniejsza jest zawsze sama akcja, w której blisko powiązane są ze sobludzkie losy. Jestem bardzo szczęśliwa, że historia Barbary Radziwiłłówny trafiła na scenę największego teatru narodowego na Litwie. Pięknie było widzieć, jak temat przedstawienia rozbudzał patriotyzm w duszach wykonawców i połączył wszystkich w imię stworzenia tego dzieła.Wierzę, że balet ten wzbudzi takie same uczucia w sercach publiczności teatralnej oraz że nikt nie pozostanie obojętny wobec wielkiej historii naszego małego państwa.” 

Choreografia: Anželika Cholina
Muzyka: Stasys Vainiūnas, Arvydas Malcys, Henryk Mikołaj Górecki i in.
Scenografia: Marijus Jacovskis
Kostiumy: Juozas Statkevičius
Światła: Tadas Valeika

Prezentacja spektaklu objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac Teatralny 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close