Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na 13. Dni Sztuki Tańca. W ramach tego wydarzenia, 13 listopada o godz. 18.00 odbędzie się Gala szkolna. Podczas tego wieczoru baletowego w dwóch częściach zostaną zaprezentowane spektakle We are Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach i Tańcząc, spełniamy marzenia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Wersja do druku

Udostępnij

Program wieczoru baletowego w dwóch częściach:

Część I: We are
Spektakl w wykonaniu Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlach

Część II: Tańcząc, spełniamy marzenia
Spektakl w wykonaniu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie

***

W ramach 13. Dni Sztuki Tańca uczniowie Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlach zaprezentują spektakl w choreografii Jakuba Mędrzyckiego We are. Widowisko porusza temat lęku na poziomie relacji. Uniwersalność tego tematu znajduje swój konkretny kształt w doświadczeniu młodych ludzi. Nowa generacja, dorastając w atmosferze coraz większej presji i konkurencyjności, potrzebuje dać wyraz temu, co w niej najbardziej ukryte. Ten spektakl jest przestrzenią, w której wrażliwość spotyka się ze złością, a frustracja – z pojednaniem. Premiera spektaklu odbyła się w 2012 roku.

Realizatorzy:

Koncept i choreografia: Jakub Mędrzycki
Autor zdjęcia do plakatu spektaklu: Mieszko Chomka
Korepetytorka: Izabela Orzełowska

Caro Dance to zespół tańca współczesnego o długiej historii i wielu twarzach. Od założenia Caro Dance w 1987 roku dyrektorem artystycznym zespołu jest Iwona Maria Orzełowska. Działalność Caro Dance koncentruje się na trzech płaszczyznach:

  • edukacyjnej – kształcenie uczniów w ramach Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca pod patronatem Krzysztofa Pastora (szkoła na prawach publicznych), udział w konkursach oraz festiwalach tańca;
  • artystycznej – realizacja i wystawianie spektakli Teatr Tańca Caro – TTC;
  • sportowej – udział w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata grup dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych (35–70 lat) tj. Super Dorośli Caro Dance z Warszawy.

Ideę założenia Teatru Tańca Caro zainicjowała Iwona Maria Orzełowska. Początkowo był on zespołem nieformalnym. Od 1 grudnia 2011 roku stał się Teatrem Tańca Caro w ramach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce im. Andrzeja Meżeryckiego w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. TTC zadebiutował spektaklem Nie szukaj po drugiej stronie lustra w 1997 roku. W swoim repertuarze TTC ma ponad 30 spektakli, w tym krótkie i długie formy współczesne jak i spektakle dla dzieci i młodzieży. Spektakle TTC były prezentowane na deskach wielu teatrów w Polsce, ale i poza jej granicami, jak np. Niemcy czy Korea Południowa. Autorami spektakli dla TTC są m.in. Iwona Maria Orzełowska, Jakub Mędrzycki, Paulina Jaksim, Eliza Kindziuk wraz z Sebastianem Piotrowiczem, Thierry Verger czy Maciej Kuźmiński.

Caro Dance od początku swojego istnienia wykształcił wielu wspaniałych tancerzy, z których wielu kontynuowało lub kontynuuje swoją edukację na najlepszych Uniwersytetach Artystycznych w Europie takich jak: CODARTS w Rotterdamie, The Institute of Dance Arts w Linz czy HfMDK we Frankfurcie. Wielu z tych młodych tancerzy i twórców kontynuuje swoją pracę zawodową, tańcząc w najciekawszych zespołach starego kontynentu, ale także tworząc własne małe i duże formy tańca współczesnego czy performansu. Liczba tancerzy Caro Dance na uczelniach artystycznych i angaże w teatrach tańca współczesnego Europy, współpraca edukacyjna z CODARTS, która rozpoczęła się w 2014 roku, stały się impulsem do stworzenia w Siedlcach Szkoły Sztuki Tańca dla tancerzy wschodniego Mazowsza, gdzie mają możliwość uzyskania dyplomu tancerza zawodowego w rodzimym siedleckim Caro Dance.

W 2019 roku Iwona Orzełowska i Edward Bablidze zaprosili do Siedlec Dyrektora Baletu Narodowego Teatru Wielkiego Pana Krzysztofa Pastora prezentując dzieci i młodzież Caro Dance w etiudach tanecznych. Spotkanie to zaowocowało decyzją o powstaniu Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Siedlcach pod patronatem Krzysztofa Pastora. 30 sierpnia 2019 roku szkoła uzyskała wpis w Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a rok później otrzymuje prawa szkoły publicznej. W 2021 roku Oliwia Czarnocka uczennica NSST Caro Dance reprezentowała szkołę w Konkursie „Młody Tancerz” MKiDN. Od września 2022 roku szkoła liczy ponad 80 tancerzy i tancerek od klasy pierwszej do piątej. Od września 2022 Zastępcą Dyrektora do Spraw Dydaktycznych jest Alicja Złoch.

***

Tańcząc, spełniamy marzenia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie zaprezentuje się na wieczorze baletowym na Scenie Młynarskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Spektakl, zatytułowany Tańcząc spełniamy marzenia, wypełnią fragmenty z baletów klasycznych oraz kompozycje choreograficzne utrzymane w stylu tańca dawnego, współczesnego i ludowego.

Warszawska szkoła baletowa istnieje od ponad dwustu lat, na przestrzeni których zbudowała fundamenty tradycji baletu polskiego. Patron szkoły, Roman Turczynowicz, należy do grona jej wybitnych absolwentów XIX wieku. Przez kolejne dziesięciolecia warszawską szkołę baletową ukończyło wielu znakomitych solistów, choreografów i pedagogów, którzy rozwijali ośrodki baletowe w Polsce i sławili balet polski za granicą. Obecnie w szkole uczniowie poznają arkana zawodu tancerza w obszarze różnych technik tanecznych i zdobywają wykształcenie ogólne zwieńczone maturą. Absolwenci mają otwartą drogę do rozwijania swoich karier w zespołach baletowych i tanecznych w Polsce i za granicą.

Więcej informacji o wydarzeniu: link
Więcej informacji o innych wydarzeniach w ramach 13. Dni Sztuki Tańca: link

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close