Warszawa/V Dni Sztuki Tańca: Litewski Balet Narodowy „Čiurlionis” – chor. Robert Bondara

Zdjęcie: Warszawa/V Dni Sztuki Tańca: Litewski Balet Narodowy „Čiurlionis” – chor. Robert Bondara

Fot. Martynas Aleksa

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polski Balet Narodowy zapraszają na pokaz spektaklu Litewskiego Baletu Narodowego Čiurlionis w ramach V Dni Sztuki Tańca.

Robert Bondara, choreograf: „Wartość dorobku artystycznego Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa jest niepodważalna, fascynująca i wyjątkowa. Patrząc na nią z perspektywy twórcy spektaklu, starałem się jednak przyjąć inny punkt widzenia. Nie był dla mnie istotny Čiurlionis-ikona, Čiurlionis-mit. To co interesowało mnie najbardziej, to Čiurlionis jako człowiek z krwi i kości – taki jak każdy z nas, konkretna osoba, ktoś zdolny odczuwać, posiadający unikalny światopogląd. O czym myślał, co czuł? Jakie miał aspiracje, marzenia, nadzieje? Czego pragnął, a czego się obawiał? Ostatecznie dlaczego nie przezwyciężył przytłaczających go myśli, piętrzących się nad jego głową chmur? Odpowiedzi na te pytania starałem się odnaleźć w śladach i tropach, które po sobie pozostawił, w relacjach, osobistej korespondencji, odszyfrowując jego historię z pożółkłych fotografii, szkiców kreślonych jego ręką, stwarzając w ten sposób swój własny obraz osobowości Čiurlionisa. Proces ten był nieodzowny, by możliwie najpełniej zrozumieć motywy jakie nim kierowały, powody dla których podejmował takie, a nie inne decyzje. To w rezultacie dało tancerzom możliwość świadomego, wiarygodnego budowania i wcielenia się w powierzone im role. Autentyczność tę starałem się wyrazić również choreografią pozbawioną przypadkowego ruchu, zbędnego gestu i popisowości, aby w pierwszej kolejności można było dostrzec na scenie nie tancerza, ale człowieka, niezależnie od tego jak wysokie wymagania techniczne stawały przed wykonawcami. Spektakl ten nie zaistniałby w pełni bez idei i muzyki Giedriusa Kuprevičiusa, wspartych choreografią i reżyserią. Nie byłby też pełnowartościowy, gdyby nie scenografia dookreślająca przestrzeń, zintegrowana z działaniami tancerzy, gdyby nie reżyseria świateł i projekcje budujące nastrój i atmosferę, będące istotnym nośnikiem treści i wartości emocjonalnych. Bez tych elementów, które mają dla mnie równorzędne znaczenie, obraz byłby niepełny, przekaz niekompletny i pozbawiony kontekstu. Chociaż Mikalojus Konstantinas Čiurlionis spędził w Warszawie wiele lat swojego życia, bardzo ważnych dla jego rozwoju jako człowieka i artysty, to w świadomości dużej części współczesnych Polaków jest on niestety nieznany. Jest bliskim, ale zapomnianym dawnym znajomym, którego wspomnienie zatarł upływający czas. Mam wielką nadzieję, że realizacja tego spektaklu stanie się okazją, by odświeżyć pamięć o tym wielkim artyście, przyczyniając się jednocześnie do autentycznego wzmocnienia więzi litewsko-polskich.”

 

Choreografia: Robert Bondara
Muzyka: Giedrius Kuprevičius
Scenografia: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
Światła: Maciej Igielski
Projekcje wideo: Ewa Krasucka

 

Prezentacja spektaklu objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac Teatralny 1

powiązane

Ludzie

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close