Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: VII Dni Sztuki Tańca

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: VII Dni Sztuki Tańca

Volta. Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Polski Balet Narodowy zapraszają w dniach 18-25 października 2015 na przedstawienia kolejnej, VII edycji Dni Sztuki Tańca. Ich dominantą jest w tym roku prezentacja prac dwóch słynnych zachodnich choreografów współczesnych Wayne’a McGregora z Londynu i Paula Taylora z Nowego Jorku oraz najnowsze prace polskich twórców Krzysztofa Pastora – dyrektora Polskiego Baletu Narodowego oraz Izadory Weiss – dyrektor Bałtyckiego Teatru Tańca.

Przegląd festiwalowy otworzy balet kostiumowy w choreografii Krzysztofa Pastora Casanova w Warszawie z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta i scenografią oscarowego włoskiego projektanta Gianniego Quaranty w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego (18 października, kolejne prezentacje 22 i 23 października). Na scenie kameralnej pierwszego dnia przeglądu odbędzie się występ gościnny Bałtyckiego Teatru Tańca z autorskimi pracami Izadory Weiss: Fun, Śmierć i dziewczyna oraz Body Master.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się także zagraniczny nurt festiwalowy. Po raz drugi wystąpi na polskiej scenie nowojorski zespół tańca współczesnego legendarnego amerykańskiego choreografa Paula Taylora (21 października) z trzema jego słynnymi pracami: Mercuric Tidings z muzyką Schuberta, Piazzola Caldera z muzyką Astora Piazzolli i Jerzego Petersburskiego oraz Esplanade z muzyką Bacha. Na zakończenie przeglądu (25 października) wystąpi Company Wayne McGregor z Londynu z przedstawieniem FAR. Będzie to wyjątkowa okazja dla polskiej publiczności do zapoznania się z estetyką jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych choreografów w Europie. Wydarzenie zakończy VII Dni Sztuki Tańca, rozpoczynając zarazem w Warszawie XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015, organizowane corocznie przez Fundację Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

O zespołach gościnnych:

Company Wayne McGregor jest jednym z najbardziej cenionych zespołów tańca współczesnego na świecie. Grupa powstała w 1992 roku. Jej spektakle wyróżnia łączenie tańca z muzyką elektroniczną i nowymi technologiami m.in. animacją, filmem cyfrowym, projektowaniem 3D. Zespół Wayne’a McGregora występował na najważniejszych festiwalach tańca i scenach teatralnych Europy, Ameryki, Azji i Australii. W ostatnich latach miejscem pracy zespołu był Teatr Sadler’s Wells w Londynie. W 2016 roku zespół przeniesie się do własnej siedziby. W Warszawie zespół gości po raz pierwszy.

Paul Taylor Dance Company zostało utworzone w 1954 przez tancerza i choreografa Paula Taylora. Jest jednym z pierwszych amerykańskich zespołów tańca współczesnego. Zespół wystąpił w ponad 500 miastach w 62 krajach, co roku spędza też ponad połowę sezonu artystycznego dając przedstawienia w amerykańskich miastach. W ciągu dziesięcioleci, Paul Taylor Dance Company stworzyło repertuar, który umocnił pozycję zespołu jako jednego z najznakomitszych współczesnych zespołów tanecznych na świecie.

Bałtycki Teatr Tańca to młody, dwudziestoosobowy zespół, powstały w 2010 roku wskutek przekształcenia zespołu baletu Opery Bałtyckiej. Dyrektorem artystycznym BTT jest jego założycielka Izadora Weiss. W pracy hołduje przekonaniu, że ruch ciała musi być wywiedziony z ducha muzyki i jest sensowny tylko wtedy, gdy tworzy z tą muzyką nierozerwalną całość. Artystycznym ideałem i wzorem, do jakiego dąży BTT, jest Nederlands Dans Theater ukształtowany przez choreografie Jiříego Kyliána, który jest mistrzem i nauczycielem Izadory Weiss.

PROGRAM:

 

Wszystkie prezentacje odbywać się będą o godz. 19.00, z wyjątkiem Casanovy w Warszawie 18 października o godz. 19.00.

18, 22, 23 października 2015

Polski Balet Narodowy (Warszawa)

CASANOVA W WARSZAWIE

Balet w dwóch aktach

Choreografia i reżyseria: Krzysztof Pastor

Idea i libretto: Paweł Chynowski

Muzyka: Wolfgang Amadeus Mozart

Dyrygent i koncepcja muzyczna: Jakub Chrenowicz

Scenografia i kostiumy: Gianni Quaranta

Światła: Daniele Nannuzzi

 

18października 2015 (Sala Młynarskiego)

Bałtycki Teatr Tańca (Gdańsk)

FUN / ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA / BODY MASTER

Wieczór baletowy w trzech częściach

Fun

Libretto, montaż muzyki, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss

Muzyka: Jordi Savall, Antonio Vivaldi, Niccolo Paganini

Scenografia: Hanna Szymczak

Światła: Piotr Miszkiewicz

 

Śmierć i dziewczyna

Libretto i choreografia: Izadora Weiss

Muzyka: Franz Schubert

Kostiumy: Hanna Szymczak

Światła: Piotr Miszkiewicz

Body Master

Libretto, montaż muzyki, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss

Kostiumy: Hanna Szymczak

Światła: Piotr Miszkiewicz

21 października 2015

Paul Taylor Dance Company (Nowy Jork, USA)

MERCURIC TIDINGS / PIAZZOLA CALDERA / ESPLANADE

Wieczór baletowy w trzech częściach (program może ulec zmianie)

Mercuric Tidings

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Franz Schubert

Kostiumy: Santo Loquasto

Światła: Jennifer Tipton

 

Piazzola Caldera

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Astor Piazzolla i Jerzy Petersburski

Scenografia i kostiumy: Santo Loquasto

Światła: Jennifer Tipton

Esplanade

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Johann Sebastian Bach

Kostiumy: John Rawlings

Światła: Jennifer Tipton

25 października 2015

Company Wayne McGregor (Londyn, Wielka Brytania)

Występ gościnny zorganizowany we współpracy z Fundacją Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach VII Dni Sztuki Tańca i XXII Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015

FAR

Koncepcja i reżyseria: Wayne McGregor

Choreografia: Wayne McGregor we współpracy z tancerzami

Muzyka oryginalna: Ben Frost

Scenografia: Random International

Kostiumy: Moritz Junge

Światła: Lucy Carter

 

Więcej informacji: www.teatrwielki.pl/dzialalnosc/projekty-artystyczne/vii-dni-sztuki-tanca/

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close