Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa/X Dni Sztuki Tańca: Polski Teatr Tańca „Polka” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa/X Dni Sztuki Tańca: Polski Teatr Tańca „Polka” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polski Teatr Tańca zapraszają na spektakl Polka Polskiego Teatru Tańca, w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej. Prezentacja wpisuje się w program X Dni Sztuki Tańca, organizowanych przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była.

(fragment tekstu Polki, I. Gorzkowski).

Polka to szybki taniec. Polka to forma muzyczna, w metrum parzystym. Polka to kobieta. Polka to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza życia kobiety od narodzin do śmierci. 7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.

Jaka jest Polka?

Co robi?

Czego nie robi?

Co je na śniadanie?

Czego nie zdążyła ?

O czym marzy?

O co się modli?

Do kogo lub do czego?

Czy jest namiętna?

Na co czeka?

Premiera Polki wpisuje się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana jest wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma gloryfikować polską sztukę.

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia: Andrzej Grabowski

Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca

Obsada: Julia Hałka, Paulina Jaksim, Amy Basley, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka/ Volodymyr Makovskyi, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

Produkcja: Polski Teatr Tańca

Światła: Przemysław Garczyński

Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska

Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Czas trwania: 90 minut

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Wielki – Opera Narodowa, plac Teatralny 1Sala Kameralna

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close