Pracownia Teatru Tańca

Zdjęcie: Pracownia Teatru Tańca

Pracownia Teatru Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Pracownia Teatru Tańca od 2010 roku funkcjonuje i rozwija się w ramach struktury Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga, teoretyka tańca.

Estetyka Pracowni Teatru Tańca zderza ze sobą minimalizm i ruch organiczny, charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazę działań zespołu stanowi improwizacja strukturalna, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez PTT. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

Zespół repertuarowy liczy obecnie osiem osób i już od dziewięciu lat prezentuje swoje spektakle na wielu prestiżowych festiwalach artystycznych w Polsce i za granicą. W podsumowaniu sezonu artystycznego w 2016 roku Pracownia Teatru Tańca została uznana przez Dziennik Teatralny za jeden z najlepiej zapowiadających się niezależnych zespołów teatralnych.

Członkowie zespołu:

Magdalena Bębenek, Kalina Grupa, Kinga Górska, Natalia Zaleszczak, Agata Kierońska, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak, Marek Zadłużny

Adepci:

Karolina Gruca, Agata Hałubicka, Maja Kordek, Zofia Berlikowska, Julia Perzyńska, Magdalena Dobek, Kacper Rampold

Festiwal SFERA RUCHU_ZG

Zespół jest organizatorem festiwalu SFERA RUCHU_ZG, który należy do sieci festiwali realizowanych obecnie w trzech ośrodkach: Słupsku, Toruniu i w Zielonej Górze. Inicjatywa zielonogórska ma swój początek w Festiwalu „SPACE”, który od 2010 roku był realizowany przez Annę Piotrowską oraz Marka Zadłużnego. Wydarzenie miało na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Nawiązanie bliskiej, opartej na partnerstwie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz z Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU. Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo. Ideą festiwalu jest wykreowanie przestrzeni dla zespołów oraz twórców, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą go, często wykonując na co dzień inną profesję.

Do ważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć odbycie rezydencji artystycznej w Viksjefors w Szwecji, gdzie Pracownia Teatru Tańca zagrała spektakl 9.81 (Ośrodek Rezydencyjny DansPlats Skog) oraz spektakl PTACY na międzynarodowym Dans Forum w Viksjefors, na przełomie czerwca i lipca 2019. Warto wspomnieć o występie na Mandala Performance Festival we Wrocławiu spektakl (9.81 w czerwcu 2019) oraz o prezentacji, w charakterze gościa specjalnego, spektaklu STAMINA na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym P’OKOT w Międzyrzeczu w listopadzie 2018. Zespół zorganizował oraz wystąpił wraz z Iwoną Wojnicką na „Global Water Dances Poland”, wydarzeniu realizowanym pod auspicjami Laban/Bartenieff Institute w Nowym Jorku, które odbyło się w Zielonej Górze w czerwcu 2017. W 2016 roku na specjalne zaproszenie dyrektora Teatru Piccolo z Cottbus zespół przygotował spektakl pt. Odyssey, zrealizowany tylko w „czarnym świetle” (światło UV), który został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwal Teatru Lalek (XVII Cottbuser Puppenspielfest). W 2015 roku Pracownia Teatru Tańca zdobyła nagrodę główną jury profesjonalnego oraz nagrodę jury młodych za spektakl Shells na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OFFMAT 2015 w Krakowie. Od 2012 roku zespół jest gościem na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych EXPERYMENT w Zbąszyniu, gdzie prezentuje swoje spektakle sceniczne oraz site-specific.

Zespół jest współorganizatorem sieci Festiwali Teatrów Tańca SFERA RUCHU i w ramach tej współpracy regularnie od 2011 roku prezentuje swoje spektakle w Słupsku oraz Toruniu.

Więcej o zespole:

YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCzOL-NgWlj_Zczyw-p5fq4w

Materiał o zespole z okazji 5 lecia:

https://www.youtube.com/watch?v=yepHFNlVGiI

Linki do recenzji:

https://martaseredynska.wordpress.com/2018/11/02/zielonogorska-pracownia-teatru-tanca/

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/od-pasji-do-magii.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/uszyci-na-miare.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/autoportret-z-egzystencjalnych-puzzli.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/w-sferze-ruchu-i-galaktyce-poruszen.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/wszystko-kojarzy-mi-sie-z-tancem.html

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close