Warszawa/IV Dni Sztuki Tańca: Teatr Wielki – Polski Balet narodowy „Miłość i lęk” – „Weill Suite”/„When you end…/ „Popołudnie fauna”/„The green”

Zdjęcie: Warszawa/IV Dni Sztuki Tańca: Teatr Wielki – Polski Balet narodowy „Miłość i lęk” – „Weill Suite”/„When you end…/ „Popołudnie fauna”/„The green”

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

Kameralny wieczór baletowy złożony z czterech prac wybranych z repertuaru Polskiego Baletu Narodowego. Rozpoczyna go suita choreograficzna z autorskiego przedstawieniaKurt WeillKrzysztofa Pastora. Stworzył on tam tętniący energią fresk baletowy, porywający ekspresją i różnorodnością form tanecznych, pobudzający do refleksji na temat zmiennych losów artysty, przejawów nietolerancji i wiecznej tęsknoty za miłością. Tutaj oglądamy najcenniejsze fragmenty tego spektaklu. Kolejne dwie prace to owoce warsztatów choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego. W balecieWhen You End and I Begin…Robert Bondara dotyka zjawiska ciągłego poszukiwania, ale też nietrwałości bliższych więzi międzyludzkich.Popołudnie faunaw choreografii Wacława Niżyńskiego zyskało sto lat temu rozgłos jako obraz budzącego się młodzieńczego erotyzmu. Jacek Tyski także erotyzuje, jednak senne marzenia jego Fauna błądzą teraz znacznie odważniej po zakamarkach podświadomości i pożądania, poszukując ujścia emocjonalnego napięcia. Na koniec oglądamy męski baletThe Green, w którym Ed Wubbe konfrontuje onieśmielającą potęgę fragmentuPasjiBacha ze znikomością istoty ludzkiej. Pisano o tej pracy w „Dance Europe”: „Niemal przez cały czas jesteśmy tu świadkami animalistycznego instynktu, który napędza tancerzy zarówno w indywidualnych ruchach, jak i interakcjach. Poczucie wspólnoty, wzajemnej zależności między tymi istotami jest chwilami wręcz wzruszające”.

Wieczór baletowy w czterech częściach:
1. Weil Suite
Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Kurt Weil
Kostiumy: Maciej Zień
Projekcje i światła: Bert Dalhuysen
Prapremiera: Het Nationale Ballet, 15/06/2001
Premiera polska: Polski Balet Narodowy, 20/11/2009

2. When you end and I begin
Choreografia: Robert Bondara
Muzyka: Paweł Szymański
Kostiumy i światła: Robert Bondara
Prapremiera: Polski Balet Narodowy, 24/06/2009

3. Popołudnie fauna
Choreografia: Jacek Tyski

Muzyka: Claude Debussy
Kostiumy i światła: Jacek Tyski
Premiera: Polski Balet Narodowy, 21/01/2011

4. The green
Choreografia: Ed Wubbe
Muzyka: Johann Sebastian Bach
Scenografia i światła: Ed Wubbe
Kostiumy: Pamela Homoet
Prapremiera: Scapino Ballet, 15/02/2006
Premiera polska: Polski Balet Narodowy, 25/06/2010
Polski Balet Narodowy.Muzyka z nagrań.
Czas trwania: ca 2:00

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close