Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: VII Dni Sztuki Tańca – Festiwal Szekspirowski Polskiego Baletu Narodowego

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: VII Dni Sztuki Tańca – Festiwal Szekspirowski Polskiego Baletu Narodowego

Na zdjęciu: „Burza” w wykonaniu Het Nationale Ballet w Amsterdamie. Fot. Angela Sterling.

Wersja do druku

Udostępnij

W 2014 roku minęło 450 lat od urodzin Williama Szekspira, w 2016 roku przypada 400-lecie jego śmierci. Baletowy Festiwal Szekspirowski w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie bodaj najpoważniejszą w naszym kraju manifestacją pamięci o wielkim angielskim dramaturgu i poecie.

Polski Balet Narodowy uczynił z nurtu baletów według Szekspira jedno ze swych najważniejszych założeń programowych ostatnich lat i kolekcjonował w repertuarze najcenniejsze tytuły Szekspirowskie. Prezentuje już Romea i Julię w oryginalnej interpretacji Krzysztofa Pastora,  Sen nocy letniej w słynnej inscenizacji Johna Neumeiera, Poskromienie złośnicy w legendarnej wersji Johna Cranko, Hamleta w choreografii Jacka Tyskiego, a obecnie przygotowuje premierę Burzy, którą realizuje dyrektor zespołu Krzysztof Pastor. Wszystkie one pojawią się wkrótce w programie przeglądu inscenizacji baletowych arcydzieł Szekspira, jaki Teatr Wielki zaplanował w swoim repertuarze w dniach 9-28 kwietnia 2016 roku w rocznicę śmierci Williama Szekspira.

 

Program Festiwalu Szekspirowskiego:

 

Burza – premiera 9, 10, 22, 23, 24 kwietnia 2016

Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Henry Purcell, Thomas Tallis, Robert Johnson, Matthew Locke, Michel van der Aa oraz irańska muzyka tradycyjna
Projekcje wideo: Shirin Neshat i Shoja Azari

Romeo i Julia -13, 14, 15 kwietnia 2016 

Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Siergiej Prokofiew

Sen nocy letniej – 17, 19, 20 kwietnia /2016

Choreografia: John Neumeier
Muzyka: Felix Mendelssohn Bartholdy, György Ligeti i tradycyjna muzyka katarynkowa

Hamlet – 21 kwietnia 2016 (Scena Kameralna)

Choreografia: Jacek Tyski
Muzyka: Ludwig van Beethoven (nagranie)

Poskromienie złośnicy – 27, 28 kwietnia 2016

Choreografia: John Cranko
Muzyka: Kurt-Heinz Stolze wg Domenico Scarlattiego

Partnerem Festiwalu Szekspirowskiego jest  British Council, pomysłodawca programu Shakespeare Lives, którego tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare’a.

 

 

Shakespeare Lives jest globalnym programem wydarzeń i działań, których tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare’a. Program został stworzony przez British Council wspólnie z partnerami – kampanią GREAT Britain i organizacją Voluntary Services Overseas – w związku z 400. rocznicą śmierci dramatopisarza wszechczasów przypadającą w 2016 roku jest realizowany w ponad 110 krajach na całym świecie. Więcej informacji o wydarzeniach w Polsce: https://www.britishcouncil.pl/projekty/shakespeare-lives

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na: www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish,www.facebook.com/BritishCouncilPolska i blog.britishcouncil.org.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close