Warszawa/VIII Festiwal Zawirowania: Proart „Kreutzer sonata” (Czechy)

Zdjęcie: Warszawa/VIII Festiwal Zawirowania: Proart „Kreutzer sonata” (Czechy)

Wariat i zakonnica. Fot. Andrzej Sip.

Wersja do druku

Udostępnij

Na początku była sonata skrzypcowa w A-dur stworzona w 1803 roku przez Beethovena, uzupełniona o fragment utworu, którego prapremierowego wykonania dokonał skrzypek Bridgetowna. Ponieważ jednak Beethoven rywalizował z Bridgetownem o kobietę, w zemście przypisał sonatę komu innemu: Kreutzerowi. 48 lat później ta historia zainspirowała Lwa Tołstoja. A jak w całej historii znalazł się Leoš Janáček? 120 lat później, po Beethovenie, skomponował kwartet smyczkowy pod tytułem Kreutzer sonata. I tu koło się zamyka: Janáček inspirował się nowelą Tołstoja.

Choreografia i reżyseria: Martin Dvořák

Temat: Lew Tołstoj Kreutzer Sonata i Sofia Tołstaj The question of guilt

Muzyka: Ludwig van Beethoven, Leoš Janáček

Tańczą: Irene Bauer, Alena Pajasová, Martin Dvořák, Robin Sobek

Kostiumy i scenografia: Jindra Rychlá

Czas trwania: 75’

Historia ProART zaczyna się w maju 2005 wraz z pierwszym projektem grupy, opartym na I don’t love you anymore Josepha Hellera. Tak naprawdę jednak pierwszą pracą, która zapoczątkowała wielogatunkowy festiwal i całą filozofie oraz twórczą aktywność znaną obecnie pod nazwą ProART, była „Gabriel Lion 2004” duetu Dvořák-Pajasová. Istotą pracy zespołu jest wysiłek wkładany w poszukiwanie nowych wspólnych ścieżek dla teatru dramatycznego i tańca, które przy uwzględnieniu także śpiewu pozwalają tworzyć głębokie, wielowarstwowe taneczno-teatralne spektakle, zrozumiałe dla szerokiej publiczności i bliskie jej. Ze stylistycznego punktu widzenia zespół mieści się pomiędzy neoklasycznym, modern i współczesnym tańczącym ciałem.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Warszawa

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close