Warszawa/Warszawska NOC Tańca: Pokaz projektu „You KANT Dance” – Tomasz Mazur, Magdalena Przybysz

Zdjęcie: Warszawa/Warszawska NOC Tańca: Pokaz projektu „You KANT Dance” – Tomasz Mazur, Magdalena Przybysz

Fot. ASF.

Wersja do druku

Udostępnij

We wrześniu rozpoczął się eksperyment filozoficzno-taneczny pt. You KANT Dance. Autorem projektu jest doktor filozofii Tomasz Mazur. Od strony choreograficznej wspiera go choreografka, tancerka i performerka Magdalena Przybysz. Do projektu zostało w drodze przesłuchania wybranych kilkunastu performerów, zarówno tancerzy, aktorów, performerów, jak i amatorów – ludzi w różnym wieku i o różnorodnym wykształceniu (również z niepełnosprawnościami fizycznymi). Celem projektu jest zbadanie przestrzeni między ciałem a umysłem poprzez próbę przełożenia na układ choreograficzny Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta. Projekt jest realizowany metodą laboratorium.

Projekt zostanie zakończony pokazem pracy, który odbędzie się 29 listopada 2013 w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w ramach Warszawskiej Nocy Tańca.

 

Kultura zachodnia funkcjonuje w osobliwym rozdwojeniu na ciało i umysł. Większość z nas unika mieszania ze sobą doświadczeń cielesnych i umysłowych. Najbardziej reprezentatywnym przykładem takiej postawy w historii filozofii nowożytnej jest niemiecki filozof Immanuel Kant: w swojej filozofii podlega regułom czystego rozumu, w życiu codziennym podporządkowuje się żelaznemu rygorowi wynikającemu z jego kondycji fizycznej. – Tomasz Mazur

You KANT Dance
Koncepcja: Tomasz Mazur
Choreografia: Magdalena Przybysz
Performerzy: Olga Bosowa, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Patrycja Bączek, Joanna Krzyżewska, Paweł Kulesza, Anna Kwaśniak, Magdalena Niernsee, Paweł Puchalski, Katarzyna Szczepanek, Magdalena Talewicz, Hana Umeda, Emilia Zagrodzka
Foto: Marta Ankiersztejn
Menadżer Produkcji: Agata Życzkowska
Producent: Fundacja Ciało/Umysł

Bilety 10 zł
rezerwacja – rezerwacja@cialoumysl.pl
Bilety do odbioru na godzinę przed spektaklem w CSW

Jesteśmy na Facebook:
http://www.facebook.com/WarszawskaScenaTanca
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

WST realizowana jest w ramach przyznanej 3-letniej dotacji Miasta st. Warszawa oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koordynator projektu: Agata Życzkowska

Tomasz Mazur – dr filozofii

Jest absolwentem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii UW, w zakładzie Filozofii Religii. Akademicko zajmuje się głównie aksjologią, dydaktyką filozofii i stoicyzmem. Opublikował cztery książki, Zbawienie przez filozofię. Interpretacja twórczości Henryka Elzenberga (2003), Kapryśni bogowie Sokratesa. Człowiek i świat wartości w tradycji filozofii zachodniej (2008), Kamyk filozoficzny − Nowożytność. Podręcznik filozofii do szkół ponadgimnazjalnych. (2010) oraz Podręcznik nieudanej egzystencji (2013). W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej, w ramach którego organizuje warsztaty, konsultacje, spotkania i happeningi filozoficzne. Chętnie angażuje się w różne niekonwencjonalne formy popularyzacji filozofii.

Magdalena Przybysz – choreografka
W latach 2006-2009 tancerka Eksperymentalnego Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie. W roku 2009 rozpoczęła swoją niezależną drogę choreografki tworząc projekty interdyscyplinarne łączące sztukę ruchu, dźwięku i obrazu. Laureatka Solo Projekt w Starym Browarze (2009), programu Scena dla Tańca IMiT (2012), stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Jest także absolwentką Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Najbliższe jest jej podejście grunge-owego filozofa Kurta Cobaina, który w jednej ze swoich piosenek napisał: „Wszystko to co wiemy, stanowi to, kim jesteśmy”.
www.magdalenaprzybysz.com

***

Pokaz pracy projektu filozoficzno-tanecznego pt. You KANT Dance zakończy pierwszą edycję trzyletniego projektu Warszawskiej Sceny Tańca 2011-2013

Warszawska Scena Tańca, która powstawała w 2011 r., była próbą stworzenia pierwszego projektu prezentacji tańca przez cały rok w stolicy. Po tym intensywnym okresie budowania nie tylko programu, ale i nowej „marki” na kulturalnej mapie Warszawy, można śmiało wykrzyknąć: UDAŁO SIĘ!

 

Przeszliśmy przez 3 lata negocjacji na każdym polu: artystycznym, ekonomicznym, organizacyjnym, promocyjnym i społecznym. Zaczynając od prezentacji gotowych warszawskich spektakli rozszerzyliśmy działania na premiery, gości z Polski i zagranicy, a także wydarzenia angażujące mieszkańców Warszawy. Projekt zakładał dynamikę uwzględniającą rozwój i potrzeby tak artystów, jak i widzów, ale dopiero dziś możemy potwierdzić zasadność, a nawet konieczność tak otwartej formuły, dzięki której z jednej strony przyglądamy się temu, co nowego w lokalnym i polskim środowisku tańca, a z drugiej inicjujemy i inspirujemy!
Przez ostatnie 3 lata Rada Artystyczna oceniła ponad sto prac. Zaprezentowaliśmy: 31 spektakli (w tym 3 międzynarodowe koprodukcje, 6 premier, 1 debiut), 7 instalacji, 5 akcji artystycznych, 3 filmy, warsztaty, cykle dyskusyjne i wykłady. Wystąpiło 173 artystów. Wydarzenie obejrzało 2508 widzów.

Poprzez różnorodność artystycznych propozycji i zaangażowanie odmiennych miejsc widać też wyraźnie, jak potrzebne są regularne prezentacje tańca w stolicy dla zrozumienia jego znaczenia, rozwoju i tematów, jakie porusza. Przed nami ostatnia odsłona trzeciego sezonu NOC… a w niej You KANT Dance.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: CSW - Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close