Warszawa/Warszawska Platforma Tańca 2015: Warsztaty tańca irlandzkiego. Prowadzenie: Mateusz Wójcik.

Zdjęcie: Warszawa/Warszawska Platforma Tańca 2015: Warsztaty tańca irlandzkiego. Prowadzenie: Mateusz Wójcik.

Na zdjęciu: Mateusz Wójcik. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Warszawska Platforma Tańca i Stowarzyszenie Strefa Otwarta zapraszają na bezpłatne warsztaty tańca irlandzkiego. Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach, początkującej oraz średniozaawansowanej. Warsztaty poprowadzi Mateusz Wójcik.

Zajęcia ze starego stylu tańca irlandzkiego Sean Nós – najbardziej przystępnej techniki stepowania. Nauka podstawowych kroków i rytmów zakończona stworzeniem prostej choreografii. Zajęcie z uwagi na indywidualne podejście są przeznaczone dla osób zupełnie początkujących jak i bardziej doświadczonych tancerzy którzy chcieliby poszerzyć swój repertuar o bardziej zaawansowane elementy oraz wiedzę na temat kultury tanecznej zielonej wyspy. Oprócz tego zajęcia będą obejmować naukę prawidłowej rozgrzewki i technik rozciągających na początek i koniec treningu.

Sean Nós: w dosłownym tłumaczeniu „stary styl”, pochodzący z rejonu Connemara, oparty jest na improwizacji i interakcji tancerza z muzykami. Charakteryzuje się rozluźnioną postawą i koncentracją na rytmie wybijanym bardzo blisko podłogi. Obecnie Sean Nós przeżywa renesans w Irlandii dzięki swojej przystępności i nastawieniu na zabawę – Irlandzki „good craic”. Jest to forma tańca, która stanowi pomost pomiędzy zamierzchłą tradycją, która otarła się o zapomnienie, a współczesnością . Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, zarówno dla tych którzy nigdy nie mieli kontaktu z tańcem irlandzkim jak i dla zaawansowanych tancerzy. Sean Nós stanowi świetne uzupełnienie nauki najpopularniejszego, znanego z widowisk i zawodów, stylu Irish step dance, wyrabia swobodę w tańcu oraz poprawia rytm, timing i ogólne rozumienie muzyki.

Zajęcia z Sean Nós mogą być również ciekawą propozycją dla tancerzy tańca współczesnego. Obie te techniki łączy wykorzystanie swobodnego, naturalnego ruchy. Co je przede wszystkim różni, to zupełnie inne podejście  do muzyki. Sean Nós jak każda forma tańca perkusyjnego wymaga wejścia głęboko w strukturę  muzyczną rytmu i oddanie jej za pomocą kroków które sprawiają że tancerz staje się jednocześnie muzykiem. Przystępność tej formy tańca sprawia, że każdy jest się w stanie nauczyć podstawowych elementów.  Bardzo szybko można wprowadzić ćwiczenia na improwizacje, które nie tylko ćwiczą muzykalność ale przede wszystkim są uniwersalne dla wszystkich form tańca.

Warsztaty mogą się zakończyć udziałem wszystkich uczestników w otwierającej choreografii spektaklu Usłyszeć Taniec 21 maja.

O spektaklu

 

Rejestracja udziału w warsztatach przez stronę internetową: http://warszawskaplatformatanca.pl/zasady_wpt.html

Nota biograficzna pedagoga:

MATEUSZ WÓJCIK – absolwent prestiżowej irlandzkiej uczelni Irish World Academy of Music and Dance oraz Wydziału Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca, choreograf i manager projektu Usłyszeć Taniec. Laureat programu Riverdance Masterclass dla potencjalnych przyszłych tancerzy największego widowiska na świecie: Riverdance. Jako pierwszy Polak miał zaszczyt wystąpić jako członek zespołu Riverdance podczas bicia rekordu Guinnessa najdłuższej linii Riverdance w Dublinie. Tancerz pierwszego składu amerykańskiego widowiska Rhythm in the Night. Solista i kapitan tancerzy widowiska Night of the Dance, tancerz widowisk Touch of Ireland i Celtic Dream, oraz niezależny artysta współpracujący z zespołami z Polski (Danar, Macalla) i zagranicy (One String Loose). Jako student Irish World Academy miał zaszczyt wystąpić z legendarnym zespołem The Chieftains.

 

 

Organizator:

    Logo Stowarzyszenie Strefa Otwarta (miniaturka)   Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

Współorganizator:

 Logo współoranizator WPT 2015 MIK (miniaturka)

Opieka merytoryczna programu WPT 2015:

dr hab. Aleksandra Dziurosz

Bartosz Miłosz Martyna

Koordynator (Strefa Otwarta): Milena Stryjewska

Koordynator (MIK): Magdalena Chabros

Promocja i PR (Strefa Otwarta): Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Promocja (MIK): Monika Rokosz

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, w godz. 19.00 - 20.30 (gr.początkująca) oraz 20.30 - 22.00 (gr. średniozaawansowana).

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close