Warszawa/Warszawska Platforma Tańca 2015: Warsztaty tańca kathak z Magdaleną Niernsee

Zdjęcie: Warszawa/Warszawska Platforma Tańca 2015: Warsztaty tańca kathak z Magdaleną Niernsee

Fot.materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Warszawska Platforma Tańca i Stowarzyszenie Strefa Otwarta zaprasza na bezpłatne warsztaty tańca kathak, które poprowadzi Magda Niernsee. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztacie organizatorzy proszą o rejestrację przez stronę internetową: http://warszawskaplatformatanca.pl/zasady_wpt.html

 

 

Taniec kathak

Korzenie tańca kathak sięgają ok. XVI wieku i nawiązują do tradycji wędrujących pieśniarzy, którzy tańcem i słowem rozpowszechniali indyjskie mity. Rozwinął się jednak dopiero na dworach królewskich, w Jaipurze – ok XVIII/XIX wieku oraz w Lucknow pod panowaniem muzułmańskiej dynastii Mughal w XIX wieku. Nazwiska najznakomitszych tancerzy, którzy stworzyli podwaliny współczesnego stylu pochodzą z poczatku XX wieku.

Jak każdy klasyczny taniec indyjski, tak kathak, przede wszystkim pełni funkcję narracyjną – opowiada historie i ilustruje treści pieśni. Jako środków ekspresji używa gestów dłoni – mudr, póz ciała oraz przede wszystkim mimiki twarzy – sztuki abhinayi, czyli wyrażania treści bez słów.

Warsztat dla początkujących wprowadza podstawowe elementy tańca Kathak:

– technikę wytupywania rytmów,

– naukę gestów dłoni – mudry

– wyraz twarzy,

– zasady wymowy i recytacji sylab

– rozwijanie koordynacji

Warsztat dla średniozaawansowanych (tancerzy innych technik) rozbudowuje warsztat dla początkujących o następujące elementy:

– technikę obrotów

– ruchy dłoni i rąk, pracę klatki piersiowej

– pracę stóp – wytupanie konkretnego rytmu

– wymowę rytmicznych sylab

– naukę tańca do muzyki na żywo

– mimikę twarzy i znaczenie gestów – krótka scenka bez słów

Warsztaty odbywają się do muzyki na żywo – prowadząca gra na harmonium bądź na bębnie pakhawaj.

Magdalena Niernsee zawodowo zajmuje się nauczaniem i pokazami indyjskiego klasycznego tańca kathak i kathak contemporary fusion. Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne zdobywane jako instruktor w wielu szkołach tańca w Warszawie i podczas prowadzenia swojej własnej Szkoły Tańców Indyjskich Alapadma. Prowadzi lekcje-prezentacje, wieczory z pokazami tańca i opowieściami o życiu i kulturze Indii ilustrowane zdjęciami, jak również autorskie spektakle tańca solowe (np, „India Katha” 2014), w których wiedza na temat tańca athak przeplata się z osobistym doświadczeniem. Pracuje też w kolektywach z tancerzami z innych technik (np. projekt „Nayika”, łączący trzy techniki klasycznych tańców indyjskich lub flamenco – kathak fusion). Wiedzę o kulturze Indii zdobywała w Indiach podczas pobytu stałego w New Delhi oraz podczas wcześniejszych podróży na ten kontynent.

Organizator:

 

Logo Stowarzyszenie Strefa Otwarta (miniaturka) Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

      

 

Współorganizator:

 Logo Współorganizator Warszawska Platforma Tańca 2015 (miniaturka)

 

Opieka merytoryczna programu WPT 2015:

dr hab. Aleksandra Dziurosz

Bartosz Miłosz Martyna

Koordynator (Strefa Otwarta): Milena Stryjewska

Koordynator (MIK): Magdalena Chabros

Promocja i PR (Strefa Otwarta): Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Promocja (MIK): Monika Rokosz

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, w godz. 19.00 - 20.30 (gr.początkująca) oraz 20.30 - 22.00 (gr. średniozaawansowana).

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close