Warszawa: Warszawski Konkurs Choreograficzny

Zdjęcie: Warszawa: Warszawski Konkurs Choreograficzny

Fundacja Scena Współczesna oraz warszawskie Centrum Teatru i Tańca zapraszają na Tydzień Tańca, w ramach którego zaprezentowane zostaną spektakle XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA oraz odbędzie się Warszawski Konkurs Choreograficzny.

Na scenie Centrum Teatru i Tańca pokazanych zostanie osiem prac zakwalifikowanych do prezentacji. Choreografie zostaną ocenione przez trzyosobowe jury w składzie: Iwona Olszowska, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek i Sandra Wilk.

Wersja do druku

Udostępnij

Lista zakwalifikowanych prac:

  1. Aleksandra Krajewska MIND GAME 1: Open the door, Invite them in, Give up your expectations
  2. Anita Boniszewska Gamy molowe
  3. Joanna Brodniak untold manifesto
  4. Magdalena Niedzielska try not to.
  5. Marcela Haładuda Pamięć drzewa
  6. Michał Przybyła This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing
  7. Alexey Torgunakov body mantra
  8. Stanisław Bulder / Ewa Noras Anima/Animus

Aleksandra Krajewska
MIND GAME 1: Open the door, Invite them in, Give up your expectations

FORMA
NIE
MIESZCZĘ SIĘ
STAJE
OBOK
SIEBIE

Wykonawcy: Paulina Wojtkowska, Mateusz Sobczak, Aleksandra Krajewska
Choreografia: Aleksandra Krajewska we współpracy z tancerzami
Opieka artystyczna: Marlena Bełdzikowska
Premiera: 26.06.2021
Czas trwania: 12 min

Paulina Wojtkowska – Tancerka, instruktorka akrobatyki i tańca jazz, modern, lyrical i współczesnego. W latach 2010-2017 była solistką w Państwowej Operze Bałtyckiej, gdzie wystąpiła w blisko 30 tytułach. Ostatnio można ją było oglądać w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni w musicalu Notre Dame de Paris. Wielokrotnie brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Teatrów Tańca (Londyn, Istambuł, Bangkok, Bielefeld, Kassel, Warszawa, Poznań, Wrocław) a także w warsztatach tanecznych w Polsce, Francji, Niemczech i Izraelu.

Mateusz Sobczak – Urodzony w 1995 roku w Sędziejowicach. W 2017 roku ukończył Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną (Wydział Artystyczny, kierunek: taniec, specjalizacja: tancerz-choreograf). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwukrotny stypendysta Rektora Akademii. Od 2014 roku występował na deskach Teatru Nowego, Teatru Zamiast, Teatru Lalek Arlekin, Teatru Tańca V6 w Łodzi. Tancerz w zespole baletowym w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni. Brał udział w spektaklach baletowych Opery Wrocławskiej. Od roku 2018 roku pracował w White Dance Theater z Izadorą Weiss na deskach Teatru Komedia, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Opery Kameralnej w Warszawie. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem Muzycznym Roma

Aleksandra Krajewska – Absolwentka Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD), w Austrii, gdzie pracowała z renomowanymi nauczycielami i choreografami. Studiowała także na studiach magisterskich w Linz na kierunku Movement Research, gdzie rozwijała swój język ruchowy, współpracując równocześnie przy wielu projektach na terenie Europy. Pracowała między innymi z takimi artystami jak Alleyne Dance, Jukstapoz, Jos Baker, Iratxe Ansa i Igor Bacovich, Eleesha Drennan, Giorgio Madia. W Polsce występowała w Teatrze Polonia (Mój Pierwszy Raz), B’cause Dance Company (Homesick | Sick Home). Związana z warszawskim Teatrem Tańca Zawirownia (spektakle Po Godzinach, Empty Bodies, Real Love, Tańcząc Boską Komedię) oraz Teatrem Muzycznym Roma (Aida). Stworzyła też swoją pierwszą pracę solową: Lullaby for the Restless, nagrodzoną na Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie oraz będąca częścią Polskiej Sieci Tańca 2020.

Anita Boniszewska
Gamy molowe

Gamy molowe, gdyż nasze życie przepełnione jest smutkiem.
Zaakceptujmy wielość kombinacji nieszczęść,
tak jak przyjmujemy mnogość kompozycji dźwiękowych.
Pozwalam widzowi na interpretacje i nie narzucam własnej.
Każdy ma prawo indywidualnie przeżywać swój smutek.

Choreografia została stworzona w technice tańca współczesnego, jednak wyraźny pozostaje wpływ tańca klasycznego na formę prezentowanej etiudy.

Muzyka: Ludovico Einaudi – Fly
Choreografia, wykonanie: Anita BoniszewskaPremiera: 23.06.2021
Czas trwania: 5’10 min

Anita Boniszewska – Tancerka, poruszająca się przede wszystkim w technice tańca współczesnego, klasycznego i modern jazz. Ukończyła 6 lat profesjonalnego kształcenia w Szkole Baletowej w Warszawie (otrzymała nagrodę na VI Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Tancerzy w Bytomiu). Od 2018 roku należy do Teatru Tańca Passio, stworzonego przez Bartosza Anczykowskiego.

Uczestniczyła w wielu warsztatach w technice tańca współczesnego i improwizacji (prowadzący m.in. : Michał Adam Góral, Urszula Bernat-Jałocha, Salim Gauwloos). Cały czas rozwija swoje umiejętności i poszukuje sposobów oraz możliwości na wyrażanie ekspresji.

Joanna Brodniak
untold manifesto

jestem kobietą bez głosu i lustra
kryształowym spojrzeniem
które powraca przez gęstość i ogrom szalonego narodu

jestem człowiekiem bez prawa
karmionym tylko kłamstwem i desperacją
owadem cudzej myśli
końcem jutra
rewolucją samej siebie

to (nie) jest manifest
a gniewna tyrada
alergia na patos i autosabotaż
wyrażona w tonie naiwnej utopii
pragnienie siły i przeczucie słabości
w niezrealizowanym akcie wypowiedzi

przestaję wierzyć w siłę słowa
marzy mi się wersja zapasowa tego kraju
morze obiecane

Choreografia i wykonanie: Joanna Brodniak
Premiera: 14.01.2021
Czas trwania: 6 min

Joanna Brodniak – Tancerka, pedagożka tańca, absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Od początku 2018 roku związana z Teatrem ROZBARK w Bytomiu jako pedagożka tańca współczesnego, a od 2021 również jako członkini zespołu artystycznego.

Magda Niedzielska
try not to.

try not to. to solo, które ma swoją inspirację w konflikcie pomiędzy chęcią zatrzymania tego co wydaje się cenne, wspierane przez otoczenie a wewnętrznymi impulsami, które prowadzą w miejsca poparte pragnieniem i intuicją, ale oznaczające konieczność destrukcji. Tematem jest proces zmiany, noszenie i kwestionowanie w sobie idei, według których konstruujemy swoją rzeczywistość, pogodzenie się i poddanie. I ponoszenie ceny za podążanie drogą, która nie daje bezpieczeństwa.

Choreografia, taniec:  Magda Niedzielska (Skowron)
Muzyka: Özgür Ede
Partner: Krakowski Teatr Tańca
Premiera: 14.08.2021
Czas trwania: 10 min

Magda Niedzielska (Skowron) – Artystka tańca współczesnego. Ukończyła Choreografię i Teorię Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w międzynarodowym programie w Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz była tancerką Elephant in the Black Box Dance Company w Madrycie. Współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, gdzie jest tancerką, pedagożką i współautorką projektów artystycznych i edukacyjnych. Działa także jako choreografka. Współpracowała z takimi choreografami jak: Anna Godowska, Kasia Witek, Ayrin Ersoz, Eryk Makohon, Idan Cohen, Jean Philippe Dury, Marco Blazquez, Eyal Dadon, Jarosław Staniek. Współpracowała także z reżyserką Agatą Dudą-Gracz, Sławkiem Krawczyńskim oraz Jerzym Janem Połońskim. Występowała na scenach w Polsce, Hiszpanii, Izraelu, Szwajcarii, Turcji i Holandii.

Özgür Ede – Jest muzykiem, gitarzystą basowym i kompozytorem. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Yıldız Technical University w Stambule w zakresie gitary basowej, gdzie obecnie studiuje w ramach programu doktoranckiego. Jego zainteresowania skupiają się również wokół projektów interdyscyplinarnych, komponowania muzyki do filmów, tańca i sztuk performatywnych. Stworzył muzykę do kilku spektakli tanecznych. W swoich pracach poszukuje połączeń między muzyką klasyczną, elektroniczną i minimalistyczną, wykorzystując syntezator i technologie dźwiękowe. Współpracował z takimi artystami i pedagogami jak: Kamil Erdem, Ricardo Moyano, Şenol Küçükyıldırım, Evrim Demirel, Mihail Godstiner. Wraz z dwoma przyjaciółmi, specjalizującymi się w muzykologii, prowadzi podcast Music Conversations with Anxiety, zapraszając artystów i ludzi z branży do rozmowy o ich doświadczeniach zawodowych.

Marcela Haładuda
Pamięć drzewa

Drzewo jako metaforyczny zapis procesu życia. Trwanie pamięci wypełnionej cyklami życia i śmierci. Motyw drzewa jest dla mnie zobrazowaniem nieustającego, wewnętrznego ruchu. Powtarzalność emocji, wrażeń i odczuwania rysuje ślady zdarzeń w tkance drzewa. Jego struktura zawiera to wszystko, co dzieje się dookoła jego miejsca i w nim samym. Człowiek obserwuje drzewo. W perspektywie czasu to jednak drzewo jest świadkiem kruchości mijającego życia.

Choreografia i wykonanie: Marcela Haładuda
Premiera: 24.08.2021
Czas trwania: 9’30 min

Marcela HaładudaW latach 2010-2016 uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (kierunek: choreografia). W latach 2016 – 2020 solistka Flexi & Fusion Dance Group, Jazz Dance Studio Anna Beker w Poznaniu. Od 2021 roku pedagog i choreograf w New Dance School w Luboniu oraz Salsa Siempre w Poznaniu. Udział w ważniejszych konkursach solowych: Solo Dance Contest – Gdański Festiwal Tańca (2021), Wrocławskie Kompozycje Taneczne (2020), Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe  w Kołobrzegu (2019, 2018), Międzynarodowy Konkurs Sztuki Baletowej w Elblągu (2019), Korea International Contemporary Dance Competition (2018, 2017). Stypendystka Akademii Tańca Susanny Beltrami w Mediolanie (2021).

Michał Przybyła
This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing

This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing to próba przekroczenia granicy własnego „ja”, wyjawienia skrywanej przed innymi części siebie, obnażeniem wrażliwości ciała i jego siły, wyjścia poza to co znane. Jest osobliwym spotkaniem z samym sobą, zanurzonym w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach i głosach. Wejściem w przestrzeń autorefleksji i laboratorium ciała: jego alienacji, odosobnienia i nawiązywania relacji.

Choreografia i wykonanie: Michał Przybyła
Premiera: 14.08.2021
Czas trwania: 7 min

Michał Przybyła – Absolwent Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.

Od 2020 roku współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym, Teatrem Tańca Zawirowania oraz C/U. W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Był rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, gdzie stworzył spektakl „Symetria”, a także „Śmierć i Ofelia”. Jest stypendystą Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu na rok 2022, gdzie w ramach rezydencji artystycznej prowadził będzie autorski research ruchowo-choreograficzny. Współtworzy Direct Message Collective, z którym powstał spektakl Bromance oraz spektakl/instalację ANIMALIA.

Alexey Torgunakov
body mantra

I am the soul which placed into organic material union of doubts and wishes. I am here and I am now. Body mantra it’s a celebration of human feeling, of human being. A being that made by moment of infinite consciousness…

Choreografia i wykonanie: Alexey Torgunakov
Premiera: 5.06.2021
Czas trwania: 9 min

Alexey TorgunakovUkończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako magister pedagog w 2008. Po ukończeniu Akademii dołączył do zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Występował w spektaklach takich choreografów jak: Angelin Preljocaj, Jiri Kylian, Roland Petit, Alexei Ratmanski, John Neumeier, Tatiana Baganova, Yuri Grigorovich, Natalia Shirokova i etc. Po produkcji z Tatianą Baganovą („The Rite of Spring”) w 2013 roku został zaproszony do kierowanego przez nią prestiżowego Provincial Dances Theater, gdzie zaczął również pracę pedagoga. Występował w spektaklach takich choreografów jak Ivgi&Greben, Tatiana Baganova.  Obecnie Alexey jest związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK (Bytom) jako tancerz i pedagog. Występuje w spektaklach Anny Piotrowskiej: ORID, Zagubieni w skórze, Podziemne Słońca, Fast Food Foot, Czytanki perFORMAtywne, under the dead tree, pastmefuture, policzalni, GEMINI tryptyk, Cecilii Moisio: Mommy Issues, Macieja Kuźmińskiego: Plateau, Heleny Ganjalyan: April 31 i Yoshiko Waki / Rolf Baumgart: BILDERZERSTÖRER.

Stanisław Bulder, Ewa Noras
Anima / Animus

Idea duetu nawiązuje do jungowskiej koncepcji dwoistości płci ludzkiej psychiki oraz archetypów Animy (pierwiastka żeńskiego w mężczyźnie) i Animusa (pierwiastka męskiego w kobiecie). Duet przedstawia relacje damsko-męską oraz zderzenie dwóch aspektów psychiki – Animy mężczyzny, która prowadzi do jedności i harmonii oraz Animusa kobiety dążącego do poznawania, różnicowania i dynamiki. Poruszony temat jedności i nierozdzielność kobiety i mężczyzny koresponduje także z biblijnym obrazem stworzenia kobiety z żebra Adama oraz myślą starożytnych filozofów o istocie doskonałej – androgynii.

Tancerze: Ewa Noras i Stanisław Bulder
Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Premiera: 29.11.2020
Czas trwania: 15 min

Ewa Noras – Edukację realizowała w zespole D way of life, prowadzonym przez Dominikę Cybulską w Tychach, gdzie szkoliła się w technice tańca jazzowego, klasycznego oraz akrobatyki. Ukończyła studia licencjackie na AWF w Poznaniu na kierunku taniec w kulturze fizycznej. Wystąpiła w spektaklu Gdybym wiedział… wystawianym na Festiwalu Malta w 2017r. W 2018 roku wystąpiła jako performerka podczas intermedialnej wystawy Anti-Static pokazywanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Tańczyła także w zespole h.art company prowadzonym przez Artura Grabarczyka.  Od 2019 roku współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania, gdzie wzięła udział w spektaklach w choreografii Elwiry Piorun: Lilith , Uzdrowisko pod gołym niebem, a także Looking for asylum w choreografii Ido Tadmora.

Miłośniczka techno, która jako performerka występowała podczas ostaniej edycji Festiwalu Audioriver. Współpracuje przy teledyskach polskich artystów, w tym roku między innymi miała przyjemność wystąpić w produkcji Moniki Brodki Game Change. Zrealizowała projekt w ramach rezydencji StartUp- Scena dla młodych przy Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

Wzięła udział w najnowszej koprodukcji Teatru tańca Rozbark oraz Teatru Tańca Zawirowania „Policzalni” w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej.

Stanisław Bulder – Odbył trening taneczny jako kursant dyplomowy w warszawskim Centrum Baletowym Neoclassica. Studiował na kierunku taniec współczesny w szkole Opus Ballet we Florencji, gdzie uzyskał stypendium. Wykształcenie wyższe zdobył na warszawskiej Akademii Teatralnej. Brał udział w rezydencjach tanecznych Gustavo Oliveiry w Paryżu, a także Małgorzaty Suś i Pauliny Almeidy w Porto. Tańczył w operach choreografowanych przez Jakuba Lewandowskiego, a jako performer występował w projekcie Lamenty Chłopskie w ramach festiwalu Nowe Epifanie. Występował w projekcie filmowym No matter the distance stworzonym we współpracy z Machol Shalem Dance House, wyprodukowanym przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.  Od 2018 roku współpracuje z warszawskim Teatrem Tańca Zawirowania, tańcząc w spektaklach: Ravnfjear, Uzdrowisko pod gołym niebem i GOSEA, a także w spektaklu koprodukcji Teatru Tańca Rozbark tańczył w spektaklu w choreografii Anny Piotrowskiej – Policzalni. Obecnie pracuje we francuskim zespole Compagnie Didier Théron gdzie tańczy w takich produkcjach jak Ressurrection, Les Gonfles czy w niemieckim Eintanzhaus w koprodukcji The Mannheim Pieces.

***

Bilety dostępne w serwisie eWejściówki: https://bit.ly/3yH7Suy

Konkurs jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy.

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close