
Plakat: Karolina Mełnicka
Plakat: Karolina Mełnicka
Na scenie Ośrodka Zawirowania Warszawskie Muzeum Tańca wystąpi z programem Warszawo, tańcz!, podczas którego zaprezentuje dorobek pionierów tańca modern z lat 1918 – 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów.
Marta Kosieradzka inspirowała się postacią Tacjanny Wysockiej, której życie toczyło się pomiędzy dwoma miastami – Warszawą i Petersburgiem. W etiudzie pokazana jest jako natchniona i nieco egzaltowana artystka, zafascynowana Isadorą Duncan, a zarazem jako twórczyni sztuki kabaretowej i rewiowej.
Bartek Woszczyński przybliża trzy najbardziej znaczące okresy życia Marie Rambert, nadając im unikalny styl choreograficzny. Jako absolwent założonej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie wcielił się w rolę ucznia samej Rambert.
Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. „Halina: romantyczne role, romantyczne życie i romantyczna śmierć. Brzmi jak idealny scenariusz do filmu o wybitnej primabalerinie” – mówi artystka.
Etiuda przygotowana przez Artura Grabarczyka jest współczesną interpretacją twórczości Feliksa Parnella. Punktem odniesienia są zainteresowania estetyczne i fantazje artystyczne Parnella. Pracując z bazą zdjęć oraz księgą dzienników, Grabarczyk skupia się na podobieństwach i różnicach między sobą a Feliksem Parnellem.
Iwona Wojnicka i Marta Kosieradzka w swojej etiudzie odnoszą się do fragmentu biografii tanecznej Poli Nireńskiej. Osią etiudy jest wewnętrzny konflikt tej artystki, który Iwona Wojnicka odnalazła w jej wspomnieniach: „moje rodzinne tradycje były w konflikcie z tym, czego nauczała Wigman”.
Wstęp wolny.
Choreografia: Iwona Wojnicka
Choreografia i taniec:
Marie Rambert // Bartosz Woszczyński
Tacjanna Wysocka // Marta Kosieradzka
Halina Szmolcówna // Sonia Egner
Pola Nireńska // Iwona Wojnicka, Marta Kosieradzka
Feliks Parnell // Artur Grabarczyk
Reżyseria przestrzeni: Roman Woźniak
Kompozycje audiowizualne: Wiktor Podgórski
Kolaże filmowe: Marta Kawecka
Muzyka: Wiktor Podgórski, India Czajkowska, Rafał Smoliński
Narracje: Iwona Wojnicka, Miron Jagniewski
Reżyseria dźwięku: Rafał Smoliński
Kierownictwo produkcji: Joanna Stasina
Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.