Warszawa/Wychodząc od działania/ATM Studio: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Warszawa/Wychodząc od działania/ATM Studio: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Na zdjęciu: Maria Stokłosa. Fot. Bartosz Górka.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Wychodząc od działania Maria Stokłosa wykona czterdzieści performansów do grudnia 2017 roku. Regularne prezentacje są równoznaczne z ewolucją pracy, czyli pojawiania się nowych zasad, tematów oraz pytań poprzez działanie oraz dialog z zaproszonymi współtwórczyniami i świadkami. Zmianie ulega tradycyjna koncepcja prób, które będą odbywać się równolegle z pokazami i rozwojem metody pracy. Nie będzie premiery, ani nie powstanie końcowy produkt. Powstanie choreografia, która zmienia się na przestrzeni miesięcy i otwiera się na widza, który definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji, jest świadkiem badania topografii doświadczenia.

W TR Warszawa odbędą się dwa pokazy – pierwszy połączony będzie z warsztatami dla chętnych widzów. Podczas warsztatów uczestnicy na własnym ciele będą mieli okazję poznać  praktykę improwizacyjną, którą artystka wykorzystuje w swojej pracy. Stokłosa zaprasza do procesu inne artystki oraz widzów, którzy wspólnie z nią nazywają i rozwijają poszczególne tematy pojawiające się w improwizacjach. Drugi pokaz odbędzie się po południu w scenografii do spektaklu Uroczystość w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

czas trwania warsztatów. 11.00  – 12.30
pokaz: 13.00

rezerwacja miejsc. edukacja@trwarszawa.pl
bilety: 10 zł
liczba miejsc ograniczona

Pokaz w scenografii spektaklu Uroczystość, godz. 17.00
rezerwacja miejsc: edukacja@trwarszawa.pl
bilety: 10 zł

O projekcie:

Punktem wyjścia projektu Wychodząc od działania jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is Primary. Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów towarzyszą Marii Stokłosie zaproszone przez nią twórczynie – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz „świadkowie” – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka oraz reżyserka teatralna Anna Karasińska. Pokazy odbywają się nieprzerwanie od maja do grudnia 2017 r.okuw galeriach, teatrach i pracowniach Warszawy.

 

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

Wstęp wolny.

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa
Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Reeta Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak i inni.
Produkcja: Katarzyna Sztarbała

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Strona www wydarzenia: http://fundacjaburdag.com/blog/maria-stoklosa-wychodzac-od-dzialania/

Maria Stokłosa – performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej ostatnie prace to Złote demonyWylinka, Intercontinental oraz MaMa Perform. Jest autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Warszawa: ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384, warsztaty w godz. 11.00-12.30.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close