Warszawa/Wychodząc od działania/CSW ZAMEK Ujazdowski: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Warszawa/Wychodząc od działania/CSW ZAMEK Ujazdowski: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Fot. Katarzyna Szugajew, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Wersja do druku

Udostępnij

Wychodząc od działania to projekt Marii Stokłosy, któremu towarzyszą zaproszeni świadkowie, a także widzowie podczas 40 performansów, które odbywają się od maja do grudnia 2017 roku  w galeriach, teatrach i pracowniach Warszawy.

Na środowisko, w którym odbywają się prezentacje składają się parametry konkretnej przestrzeni, obecność widzów, a także obiekty wykonane przez artystkę Alicję Bielawską. Punktem wyjścia jest tutaj improwizacyjna praktyka filadelfijskiej artystki Meg Foley Action is Primary, która stanowi narzędzie badania intensywności rejestrów uważności, wyobraźni, obecności. W trakcie trwania projektu praktyka ta rozwijana jest o nowe zasady, tematy, pytania, utrzymując wyjściowe założenia w twórczym rozwibrowaniu.

 

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch. To katalizator, w którym tożsamość, stany emocjonalne, taniec i wyobraźnia podlegają transformacji i destabilizacji. Tylko ciągła zmiana uwagi jest elementem stałym.

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, badaczką Katarzyną Słobodą i zaproszonymi świadkami.

 

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, zaplanowany jest wieczorny pokaz otwarty  w cyklu Studio Otwarte. Wcześniej choreografka ppoprowadzi warsztaty zrezydentami A-I-R Laboratory, oparte na tej praktyce.

Więcej informacji

Do pobrania:

Spis pokazów, które się odbyły w okresie maj-wrzesień 2017

Organizator:

Fundacja Burdąg to centrum badawcze dla twórców i pole do eksploracji dla odbiorców nowych nurtów w sztukach performatywnych. Z inicjatywy Fundacji w 2013 roku powstało Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest to platforma tancerzy, performerów i choreografów. To zjawisko wyjątkowe w skali kraju, kolektyw twórców młodego pokolenia tańca współczesnego i sztuk performatywnych działający w Warszawie. Współtworzą go: Izabela Chlewińska, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak i Karol Tymiński. Oprócz realizacji autorskich spektakli przedstawiciele i przedstawicielki kolektywu prowadzą szeroką działalność edukacyjną organizując warsztaty dla mieszkańców Wawra i Warszawy oraz budując nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej (dzięki otwartym pokazom pracy w procesie, spotkaniom z ekspertami i widownią, rezydencjom i choreograficznym projektom badawczym Fundacji Burdąg z udziałem dramaturgów i dziennikarzy).

Od 2014 w Centrum w Ruchu realizowany jest projekt Choreografia w Centrum – roczny kurs choreografii eksperymentalnej. Zajęcia prowadzą Maria Stokłosa, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik. Choreografia w Centrum to projekt edukacyjny opierający się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.  Uczestniczki kursu poznają narzędzia choreograficzne, rozwijają umiejętności researchu, budowania choreografii i jej prezentacji.

Celem Centrum w Ruchu i wspierającej go Fundacji Burdąg jest więc nie tylko tworzenie możliwości powstawania coraz ciekawszych inicjatyw artystycznych w Warszawie. To budowanie profesjonalnych warunków produkcji spektakli i przestrzeni do rozmowy o współczesności, choreografii i sztukach performatywnych, to budowanie środowiska artystów, widzów i wspierających ich specjalistów oraz upowszechnianie eksperymentalnych form tworzenia.

 

Więcej informacji:

fundacjaburdag.com

www.facebook.com/FundacjaBurdag/

Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)

 

Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Patroni medialni:   TVP Kultura, taniecPOLSKA.pl, Teatr dla Was, e-teatr.pl, Wiadomości Sąsiedzkie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Budynek Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close