
Fot. z materiałów organizatorów.
Fot. z materiałów organizatorów.
Na co dzień pracują w znanych europejskich teatrach i instytucjach tańca, współpracują z międzynarodowymi sławami, pracują nad własnymi choreografiami. Ale od czasu do czasu spotykają się, aby zrzucić baletowe pointy i prowokować w John the Houseband. Wyzywający choreograficzno-muzyczny eksperyment, tworzony przez sześciu tancerzy i choreografów z różnych części Europy, narodził się w Amsterdamie w 2008 r. Brawurowo balansując na styku tańca i muzycznego koncertu znosi bariery między koncertem i performansem, profesjonalizmem i amatorszczyzną. Stawia na prostotę przekazu i bezpośredniość komunikacji, bada możliwość oddziaływania muzyki na publikę w sposób pierwotny i instynktowny. Inspiruje się popem i tandetą będąc poważnym w treści.
Kolektyw konsekwentnie próbuje naśladować strategią marketingowe promowania zespołów muzycznych i metody ich pracy: spektaklami promuje fikcyjne albumy, pracuje w rytmie tras koncertowych. Nie nadaje spektaklom tytułów, lecz – na wzór koncertów – zaprasza na John The Houseband. Johnsi, jak sami się określają, zajmują się “performowaniem koncertów i śpiewaniem choreografii”. Pomimo chwytliwych sloganów i gwiazdorskiego sznytu zespół konstruuje swoje koncerty-przedstawienia z niezwykłą dbałością o sceniczny detal. Każdy ruch i działanie podlegają ustalonym wcześniej scenariuszom. Johnsi pozwalają na rewizję tego, co tak bardzo lubimy w teatrze: wrażenia niepowtarzalności, voyeurystycznej perwersji podglądania, napięcia sytuacji „na żywo”.
John the Houseband to projekt dedykowany wszystkim, którzy stawiają granice między spektaklem a koncertem, wokalistą a tancerzem, patrzeniem a widzeniem. Jeśli do tej pory myśleli, że wiedzą, czym jest taniec, spektakl lub performans – po doświadczeniu John the Houseband na pewno zmienią zdanie.
premiera polska
występują: Melkorka Sigridur Magnusdottir, Alma Söderberg, Anja Müller, Dennis Deter, Roger Sala Reyner, Hendrik Willekens
podziękowania dla Igora Dobricica
prezentacja w ramach: APAP, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
premiera: sierpień 2013 Kortrijk
czas trwania: 90 minut
Po spektaklu, o godzinie 21.30 odbędzie się spotkanie z artystami.