Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: Ana Borralho & João Galante „sexyMF” – instalacja performatywna

Zdjęcie: Warszawa/XIV Festiwal  Ciało/Umysł: Ana Borralho & João Galante „sexyMF” – instalacja performatywna

Fot. Bruno Simo

Wersja do druku

Udostępnij

W zeszłorocznej edycji Festiwalu Ciało/Umysł gościliśmy duet z projektem ATLAS Warszawa,  który nawiązywał do figury mitologicznego boga Atlasa. W tym roku rewolucyjną energię wyzwoli inne z plejady starożytnych bóstw: Hermafrodyta. sexyMF to instalacja performatywna stawiająca pytanie czym rzeczywiście są społeczne tożsamości: kobieta i mężczyzna, artysta i widz. Charakteryzacja twarzy, która nadaje jej cechy odmiennej od reszty ciała płci, zaburza standardową wymianę spojrzeń. Aby uciec od wrażenia iluzji,widz musi zdecydować, co i kogo widzi. Siedząc naprzeciwko performerów i słuchając piosenek o miłości, widzowie mają szansę spotkania twarzą w twarz w intymnej, bezpośredniej relacji. Widzowie sami decydują jednak o wejściu w interakcję, jak i o długości spotkania. Performerzy zostali wyłonieni podczas przeprowadzonych w Warszawie warsztatów.

Opozycje ciało/umysł, wnętrze/zewnętrze, my/inni w erotycznej sytuację uwodzenia przestają mieć znaczenie. Relacja z drugą osobą usuwa podziały, także te płciowe. Jednocześnie zaciera granica między sztuką i życiem, widownią i sceną. Sexy MF to symulacja powrotu do mitycznych czasów androgynicznej harmonii, poszukiwanie jedności w erze antagonizmów i wyraz nostalgii za ogólnoludzką wspólnotą.

choreografia: Ana Borralho & João Galante
asystent: André Uerba
wykonanie:  uczestnicy warsztatów | performers selected through workshops
charakteryzacja: Jorge Bragada
produkcja: casaBranca
koprodukcja: Culturgest, Festival Temps d’Images
premiera: 2006 / Lizbona
produkcja i prezentacja na Festiwalu C/U w ramach: Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej

Czas trwania: 180 minut

 

Ana Borralho i João Galante to pochodzący z Portugalii artystyczny duet od 2002 roku realizujący projekty z zakresu sztuki performans, tańca, instalacji, fotografii, wideo i sound-artu. Materią ich pracy są ciała – własne (no body never mind, 2004-2006), wyłonionych drogą castingu performerów (projekt ATLAS, 2011) czy uczestników protestów i wydarzeń społecznych (EN GRÈVE, 2014) – za pomocą których artyści próbują wydobywać rewolucyjną, wywrotową siłę społeczeństw. W swoich pracach podejmują tematy związane z cielesnością, seksualnością. Stosując subwersywne strategie i ostre, nierzadko związane z fizjologią gesty, umieszczają ciało w kontekście społeczo-politycznym. W kręgu ich zainteresowania leży także relacją między widzem i artystą, sztuką i zwykłym życiem. Ana i João w życiu prywatnym są parą, co pozwala im na symultaniczne aplikowanie męskiej i żeńskiej energii w procesie twórczym. O sobie mówią, że są jednością podzieloną na dwa ciała, a w swojej pracy często przypominają o utraconym symbolu ludzkiej jedności.

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/sexymf-

Instalacja performatywna dostępna jest TYLKO DLA OSÓB DOROSŁYCH.
Instalacja otwarta od godz. 19.00 do 22.00 – możliwość zakupu biletów do godz. 21.30. 

Więcej informacji na stronie XIV Festiwalu Ciało/Umysł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, foyer, pl. Defilad 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close