Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: Csaba Molnár „Decameron”

Zdjęcie: Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: Csaba Molnár „Decameron”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl w formie i treści podejmuje temat odmienności. Przywołuje twórczość dwóch niepokornych Włochów – Bocaccia i Pasoliniego – aby z charakterystyczną im frywolnością i nonkonformizmem opowiedzieć historię ludzkości z ukosa i pewnego dystansu. Częste zwroty akcji, iluzje i blefy składają się w kolaż groteskowych postaci. W przewrotnych sytuacjach odbijają się przeświadczenia, prawdy i klisze, które, chcąc nie chcąc, wszyscy znamy. Epopeja rozpisana w brudnopisie albo choreograficzny kamp, w którym widz konfrontowany jest z nieprzewidywalnością i nieoczywistością świata.

Molnár swobodnie łączy swoje intuicje oraz obrazy wizualne i audialne w absurdalny ciąg omyłek, przemian i transgresji. Elementy komiczne i tragiczne, wulgarne i święte, przeciętne i heroiczne splatają się w dynamice, która odtwarza strukturę Decameronu. Widz musi wybierać pomiędzy komfortem, możliwością oceny a wrażeniową wędrówką opartą na niezobowiązujących, często ironicznych skojarzeniach.

Wkroczenie w zmysłowy świat, w którym niełatwo postawić jasne diagnozy ma wymiar polityczny. Pozwala przyjrzeć się rzeczywistości jako materii elastycznej, subwersywnej, ciążącej do ciągłych przepoczwarzeń i metamorfoz. Prezentując rzeczywistość jako przestrzeń, w której wszystko jest możliwe, Molnár subtelnie odwołuje się do estetyki queer.

choreografia i reżyseria: Csaba Molnár
artyści wykonawcy: Marcio Canabarro, Emese Cuhorka, Viktória Dányi, Marco Torrice
muzyka: J. Mahler, J.S. Bach, I. Strawiński, C. Janequin, Zoltán Mizsei
kostiumy: Csaba Molnár
światło: Katalin Dézsi
kierownik produkcji: Anikó Rácz
produkcja: SÍN Culture Centre
wsparcie: Ministry of Human Resources, Trafó House of Contemporary Arts, departs, Culture Programme of the European Union
prezentacja na Festiwalu C/U w ramach: Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
partner: Węgierski Instytut Kultury

Czas trwania: 60 minut

Csaba Molnár studiował w Szkole Tańca Współczesnego w Budapeszcie oraz prestiżowej P.A.R.T.S. w Brukseli. Jako performer pracował m.in. z Adrienn Hód, Eszter Gál, Wally Cardona.  Przez dwa lata był członkiem Compania Virgilio Sieni Danza we Florencji. Założyciel kolektywu  BLOOM!, który dwukrotnie otrzymał nagrodę RUDOLFA LÁBÁN-a, przyznawaną najlepszym twórcom i zjawiskom w tańcu współczesnym, w 2011 (CITY) oraz 2014 roku (SKIN ME). Spektakl CITY – choreograficzny pamflet, który w bezpośredniej formie analizuje tożsamość współczesnego Europejczyka – był prezentowany podczas Festiwalu Ciało/Umysł w 2011 roku. Molnár obecnie współpracuje z węgierską grupą taneczną Hodworks i jest nauczycielem tańca wpółczesnego i kompozycji w budapesztańskiej Contemporary Dance Academy.

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/decameron

www.vimeo.com/104079557

Więcej informacji na stronie XIV Festiwalu Ciało/Umysł

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Powszechny, Duża Scena, ul. Zamoyskiego 20

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close