Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: David Weber-Krebs „Tonight, lights out!”

Zdjęcie: Warszawa/XIV Festiwal  Ciało/Umysł: David Weber-Krebs „Tonight, lights out!”

Fot. Marie Urban

Wersja do druku

Udostępnij

„Dzisiaj, między 20.00 a 20.05 gasimy światło!” – w ten sposób 8 grudnia 2007 roku niemiecki tabloid „Bild Zeitung” zachęcał czytelników do wyrażenia troski o klimatyczne losy świata. Symboliczne wyłączenie świateł miało być jednocześnie gestem włączenia się w globalną wspólnotę. Zamiast pytać o pragmatyczny wymiar akcji, Weber-Krebs zadaje pytanie o jakość samego momentu. Co robili ludzie w ciągu tych pięciu minut ciemności? I czy spontaniczną akcję społeczną da się spreparować? Czy możliwe jest zainscenizowanie sytuacji, w której poczucie bycia wspólnotą pozwoli choć na chwilę coś rzeczywiście zmienić? A nawet jeśli nie zmienić, to spowodować?

Artysta stworzy instalację z żarówek, z któych każda należeć będzie do jednego z widzów. Właściciele żarówek, kierowani drobnymi impulsami, decydują kiedy i czy je wyłączą. Metafora światła i ciemności potraktowana dosłownie staje się testerem idei demokracji. Za pomocą tej prostej instalacji belgijski badacz i artysta stymuluje energię zbiorowości. Pyta o skłonność do podporządkowania się, uczestnictwa, wyjścia ze strefy komfortu w imię wspólnego doświadczenia. Jako król ceremonii proponuje widzom wspólne doświadczenie ciemności. Opowiadana przez niego legenda o egipskim chłopcu, w której dyskurs ekologiczny miesza się z innymi współczesnymi dylematami, wymaga zajęcia stanowiska. Wykonanie skromnego gestu zyskuje wagę zbiorowej decyzji.

koncept, tekst, wykonanie: David Weber-Krebs
dźwięk: Coordt Linke
technika: Hans Westendorp
menedżer trasy: Martin Kaffarnik
produkcja & wsparcie: Marie Urban

A Stichting Infinite Endings production in co-prodution with Frascati, STUK, Zeitraumexit and Theater Zeebelt.
premiera:
wrzesień 2011 / Festival Wunder der Prairie, Zeitraumexit
prezentacja na Festiwalu C/U w ramach:
Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej

Czas trwania: 50 minut

 

David Weber-Krebs jest pracującym w Brukseli artystą i badaczem. Studiował na Uniwersytecie we Freiburgu i School of the Arts w Amsterdamie. David Weber-Krebs w centrum swoich eksperymentów umieszcza relację między dziełem sztuki a publicznością. Tworzy sytuacje interaktywne, w których wykorzystuje różne media i materiały. W projekcie Balthazar (2013) na scenie występuje osioł, natomiast instalacja Fade out (2005) polega na powolnym wyciemnianiu się przestrzeni teatru. Uważa, że ograniczona do minimum forma pozwala publiczności nie odczytywać, ale produkować znaczenie.

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/tonight-lights-out-

Więcej informacji na stronie XIV Festiwalu Ciało/Umysł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Studio, Malarnia, pl. Defilad 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close