Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: Rachid Ouramdane „Tordre”

Zdjęcie: Warszawa/XIV Festiwal Ciało/Umysł: Rachid Ouramdane „Tordre”

Fot. Patrick Imbert

Wersja do druku

Udostępnij

Analizując proste choreograficzne dylematy Rachid Ouramdane – choreograf-dokumentalista – rozpoczyna poszukiwanie podstawowego gestu, który wprowadza ciało tancerza w ruch. Dlaczego tańczę w taki sposób, w jaki to robię? O czym myślę, kiedy decyduję się wykonać taki, a nie inny gest? Prywatne historie tancerek, które próbują dociec istoty swoich ruchów tworzą archiwum, z którego wyłania się subtelna choreografia.

Poszukiwanie przyczyny i sensu ruchu na scenie składa się w dwa niezwykłe portrety, w których materiałem są wspomnienia i charakterystyczne cechy tańca od lat współpracujących z choreografem Lory Juodkaite i Annie Hanauer. Tancerki dekodują wybory, które składają się na ich taneczne interpretacje. Śledząc własne nawyki przenoszą widza w świat osobistych doświadczeń. Praca z pamięcią sprawia, że spotkanie tancerek na scenie staje się niemożliwe, ale ich wyeksponowana samotność paradoksalnie staje się kluczem magicznej opowieść o wzajemności.

Ouramdane proponuje spojrzeć na taniec przez pryzmat historii tancerza – z jednej strony unikatowej, ale z drugiej zawsze pozostającej formą praktyki społecznej. Pytając o to, w jakim stopniu ruch jest rolą a w jakim ekspresją osobowości, proponuje widzowi intymny wgląd w przestrzeń mentalną dwóch kobiet. Tym samym daje sygnał, że każda historia toczy się między jednostką a światem, między podświadomością, a ciałem. TORDRE to opowieść o tym, czego nie widać, ale co składa się na rzeczywistość – wyłaniającą się spod powierzchni znaków i gestów.

koncept, choreografia: Rachid Ouramdane
wykonanie: Annie Hanauer, Lora Juodkaite
reżyseria światła: Stéphane Graillot
kierownictwo techniczne sceny: Sylvain Giraudeau
producent wykonawczy: Erell Melscoët
menedżer: Anaïs Métayer
produkcja: L’A.

koprodukcja: Bonlieu Scène nationale Annecy et La Bâtie – Festival de Genève dans le cadre du projet PACT bénéficiaire du FEDER avec le programme INTERREG IV A France-Suisse, and with the support of Musée de la Danse-Centre Chorégraphique National de Rennes et de Bretagne
premiera: 11 . 2014 / Bonlieu
prezentacja na Festiwalu C/U w ramach: Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
partner | partner: Instytut Francuski

Czas trwania: 75 minut

Richad Ouramdane, francuski choreograf algierskiego pochodzenia, od lat łączy sztukę tańca z dokumentem. Materiał jego pracy to archiwa – ślady społecznej pamięci złożone z indywidualnych historii. W przestrzeni pustki pomiędzy indywidualnym doświadczeniem, a powszechnym systemem znaczeń – pomiędzy intymnością, a obiektywizmem – zadaje pytania o istotę wspólnoty. W swoich pracach wykorzystuje elementy wywiadu i wideo, pracuje z muzyką, światłem, amatorami i tancerzami o alternatywnej motoryce. Ouramdane pierwszy autorski projekt zrealizował w 2004 roku. Było to solo Discreet Deaths podejmujące temat internetowych reprezentacji śmierci. Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć należy For Far… (2008) – autobiograficzne solo, w którym autor rewiduje historię swojej rodziny, oparty o relacje osób torturowanych Ordinary Witnesses, stworzony w Brazyli w 2009, powstałe w Chinach Sfumato (2012), w którym Ouramdane zastanawiał się nad kategorią znikania oddając głos tamtejszym uchodźcom czy w końcu projekt POLICES! (2013) – oparty o tekst Sonii Chiambretto i muzykę Jean-Baptiste Juliena spektakl chwytający napięcie między wspomnieniami i poezją. Zainteresowanie językiem powraca w aktualnych projektach tancerza i choreografa. Od 2007 roku Richad Ouramdane pracuje pod szyldem swojej marki L’A.

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/tordre-

www.vimeo.com/112205518#at=0

Więcej informacji na stronie XIV Festiwalu Ciało/Umysł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Studio, Duża Scena, pl. Defilad 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close