Organizatorki 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow zapraszają na Ścieżki popołudniowe – warsztaty, które poprowadzą: Guru Suraj, Adrianna Michalska, Rosalind Holgate Smith, Thomas Rocourt, Katarzyna Dańska.
Ścieżki popołudniowe:
- Przestrzenie Liminalne
Prowadzący: Guru Suraj (IN) / Adrianna Michalska (IN/PL)
Stan ruchowej improwizacji znajduje się pomiędzy ekscytacją płynącą z nieoczekiwanej sytuacji a umiejętnością opanowanego organizowania swojego ciała w każdej sytuacji. Warsztat ten będzie zgłębiał właśnie takie doświadczenia „pomiędzy”. Między spadaniem a lataniem, między znanymi ścieżkami a nowymi drogami, między stanem bycia gotowością a otwartością na zaskoczenie. Praktyka tego stanu istnieje w cyrkularnym, pełnym dynamiki i nieprzewidywalnym świecie zmian.
Będziemy korzystać z narzędzi do znajdowania ścieżek spirali, lotów i upadków. Włączymy się w partytury, które zestroją nasz spontaniczny, twórczy, pozbawiony nawyków ruch. Będziemy badać i dociekać, jak możemy być bezpieczni w ruchu a jednocześnie podtrzymywać czujność i zmienność wzorców ruchowych. Będziemy wnikać z ciekawością, jak zachować żywą improwizację w tańcu i na co dzień.
- Laboratoria KI
Rosalind Holgate Smith (UK/DE), Thomas Rocourt (FR), Katarzyna Dańska (PL)
Łagodny dotyk (Rosalind)
Podczas tego warsztatu KI będziemy badać ciała jako pole oddziaływań różnych sił, które wpływają na ciało i taniec.
Inspirując się filozofią posthumanistyczną i pojęciem uwikłania, spojrzymy poza ograniczającą koncepcję indywidualności – ludzi zamkniętych w granicach skóry, aby zwrócić uwagę na proces wyodrębniania się, poprzez przestrzenne relacje w ciele i pomiędzy wieloma ciałami. Następnie zanurzymy się wewnątrz i wyjdziemy na zewnątrz, aby wejść w kontakt z innymi i otoczeniem, szukając miejsc, w których możemy słuchać, unosić się, znajdować wsparcie i uwalniać się poprzez różne formy kontaktu. Dzięki poznanym technikom łagodnego dotyku, zmienimy gęstość naszego ciała, aby ułatwić rozproszenie ciężaru, napięcia i tonu, robiąc miejsce dla lekkiego i wypornego ruchu oraz płynnych podnoszeń. Techniki te zostały zainspirowane moimi badaniami nad tańcem w wodzie, który otwiera możliwości ruchu wielokierunkowego i delikatnej wrażliwości na stany zawieszenia i płynność współdzielonej sprawczości w tańcu.
Po warsztacie chętnie poprowadzę dyskusję na temat ekosomatyki i nawigowania kultury zgody w uwikłanych ekologiach.
Dlaczego tańczę? (Thomas)
Dlaczego tańczę? Co mnie sprowadza do improwizacji kontaktowej?
Jakie są moje pragnienia, kiedy tańczę? Jakie są moje ograniczenia? Gdzie jest moja przyjemność w poruszaniu się i nawiązywaniu kontaktu? Jakie eksploracje są mile widziane?
Kiedy czuję się bezpiecznie, a kiedy nie? Jaka jest moja odpowiedzialność; jaka jest odpowiedzialność mojego partnera?
Na tym warsztacie otworzymy się na te pytania… i kilka innych!
Zostawimy miejsce na nasze uczucia, nasz wewnętrzny barometr. Będziemy badać – z intencją i przy wzajemnym wsparciu – nasze „tak”, „nie”, „może”, „stop”, „znowu”…
Kontakt Improwizacja oferuje (potencjalnie) magiczny i rewolucyjne pole osobistej eksploracji. Pomimo, że kończy 51 lat, zgoda pozostaje tematem badawczym tej praktyki. Kontynuujmy te badania razem!
Kontakty (Katarzyna)
Na tym warsztacie nie spodziewaj się pracy z techniką. Zapraszam Cię do eksploracji i objęcia refleksją kilku form nawiązywania kontaktu, które znasz z Kontakt Improwizacji, a które w istocie odzwierciedlają szerszy kontekst pozawerbalnych połączeń między ludźmi. Poćwiczymy empatię kinestetyczną, która rozwija przepływ i dostrojenie między tancerzami i jest fundamentem współdzielenia ruchu. Przejdziemy przez Labanowskie kontinuum modalności kształtu, które w zmianie formy ciała odzwierciedla różne fazy relacji między Ja i Nie Ja. Co może być nie tylko okazją do sprawdzenia swoich preferencji, ale także do poruszania się w różnych improwizacyjnych opcjach.
Ścieżki popołudniowe odbywają się od czwartku do niedzieli (7.07-10.07) i od wtorku do poniedziałku (11.07-12.07) w godz. 15.00-17.00.
Zapisy: https://www.polandcontactfestival.com/rejestracja
Więcej informacji: https://www.polandcontactfestival.com/
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Kampus, NN6T, E-teatr.pl, taniecPOLSKA.pl, TerazTeatr.pl, Prestoportal.pl