Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: Iwona Olszowska „TransFormBeeing” – projekt społeczno-artystyczny „site-specific” z udziałem publiczności

Zdjęcie: Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: Iwona Olszowska „TransFormBeeing” – projekt społeczno-artystyczny „site-specific” z udziałem publiczności

Fot. Anna Majewska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 19. Festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się premiera pracy Iwony Olszowskiej TransFormBeeing. Będzie to projekt społeczno-artystyczny site-specific z udziałem publiczności.

Iwona Olszowska od trzech dekad zajmuje się tańcem współczesnym. Dysponuje znakomitą techniką, do mistrzostwa doszła w improwizacji, w której korzysta z metod świadomości ciała, m.in. Body-Mind Centering® – systemu opracowanego w latach 80. XX wieku przez amerykańską tancerkę i terapeutkę Bonnie Bainbridge Cohen, nazywanego „anatomią w doświadczeniu”. Pod tą nazwą kryje się świadome wsłuchanie się we własne ciało, harmonizowanie ruchu wewnątrzkomórkowego z ruchem ciała w przestrzeni, badanie tego, jak umysł wyraża się poprzez ciało w ruchu.

Choreografka zaprosiła do procesu performerów z wolnego naboru. Jak mówi – wiele zależy od osób, które pojawiają się na warsztatach; będę otwarta na to, co płynie od nich. Idąc za ideami Isadory Duncan, Olszowska wybrała zagadnienia, które pozwolą pracować performerom nad autentycznością gestu. – Zajrzymy do naszego wnętrza, potencjału ekspresji, jaki tkwi w organach. Odkryjemy organiczność ruchu, zestrajając centra w ciele, czyli: lower brain, serce, płuca i tzw. guts. Wyjdziemy w plener, by – jak Isadora przekształcać w ruch to, co istnieje w nas i w naturze. – Spotkamy źródło wody z płynów ustrojowych, m.in. układu krwionośnego oraz powięź, która pozwala ciału zestrajać, adaptować, reagować, dając niekończący się potencjał ruchu i piękna. Odniesiemy się do wibracji komórek ciała i ich rezonansu z otoczeniem. Do pulsu w ciele i wyczuwalnego rytmu ziemi. Będziemy podążać za zmysłami, by czerpać z tego, co wokół nas, działać wobec praw fizyki, pędu, inercji, grawitacji, wirowania…Wsłuchamy się w ciało, by uwolnić duszę. Będziemy doświadczać, przekształcać, rozwijać, odzwierciedlać, interpretować, przetwarzać…

Proces obejmuje transformację własnych przeżyć. – Isadora miała bolesne doświadczenia: straciła dzieci, opuszczali ją ukochani, zostawała bez środków do życia, ale nie zatapiała się w tych tragediach – mówi Iwona Olszowska. – Przekładała je na ruch, by transformować mrok i ból w piękno. Trudne doświadczenia można zamrozić w sobie, co powoduje destruktywną wewnętrzną podróż, albo pozwolić sobie na tzw. motoring out, uwolnienie napięć przez ruch. Ciało przyjmuje formy i dynamikę, które są swego rodzaju wyprowadzaniem na zewnątrz zablokowanego doświadczenia. Uwalniają tym samym umysł, serce i duszę.

Koncepcja, choreografia, idea: Iwona Olszowska
Performerzy: Wojciech Furman, Ilona Gumowska, Anna Haracz, Aneta Jankowska, Zuzanna Kasprzyk-Molenda, Aleksandra Krajewska, Angelika Mizińska, Piotr Skalski, Aneta Zwierzyńska, Katarzyna Żeglicka
Muzyka na żywo: SZaZa
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

Iwona Olszowska (ur. 1965) – tancerka, choreografka, wykładowczyni improwizacji, improwizacji jako performansu i Somatic Movement Educator według Body-Mind Centering®. Fascynuje ją nieskończoność wszechświata, piękno natury, bogactwo codzienności, świadomość ciała, anatomia, psychologia. Tworzy język ruchu zawierający komunikację horyzontalną i wertykalną bytu z duchowością. Współpracuje z muzykiem Marcinem Janusem i tancerzami, m.in. z Pawłem Koniorem, Anną Haracz, Magdą Przybysz. Doświadczenie zdobywała w centrach tańca Nowego Jorku, na uczelniach Waszyngtonu, Alabamy, Calgary. Kierowała Eksperymentalnym Studiem Tańca EST, uczyła w PWST w Krakowie i Warsaw Dance Department. W 2015 roku wystąpiła na TEDex. Obecnie uczy w Hurtowni Ruchu w Krakowie i na Akademii Muzycznej w Łodzi. Pierwszy raz przygotowuje premierę dla Festiwalu Ciało/Umysł.

e-Scena C/U 2020

Prosto z wnętrza | PORTRET
Prosto z wnętrza | PROCES

Reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób.

Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA

Eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy.

21 lekcji tańca na XXI wiek
Seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak.

***

19. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor Artystyczna: Edyta Kozak
Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Patroni medialni: TVP Kultura, Notes Na 6 Tygodni, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Didaskalia”, „Taniec”, In Your Pocket, e-teatr.pl, teatrologia.info, teatralny.pl

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 17:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2; premierowy pokaz pracy

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close