Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: Marta Ziółek „MONSTERA”

Zdjęcie: Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: Marta Ziółek „MONSTERA”

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

 

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva. Do Marty Ziółek dołączają tu tancerki współpracujące z nią przy głośnym Zrób siebie: Ramona Nagabczyńska i Katarzyna Sikora, oraz aktorka Teatru Studio Monika Świtaj. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa ozdobna roślina o trujących liściach.

 

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska forma od męskiego potwora. W historii kultury to kobiety częściej są przedstawiane jako monstra, furiozy, czarownice tłumaczy Marta Ziółek. Dlatego w spektaklu będziemy celebrować kobiecą cielesność i seksualność, jednocześnie konfrontując się z tym, co dla nas trudne i niekomfortowe.

MONSTERA zaprasza w podróż do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. W spektaklu sięgniemy po modalności oddechowe z różnych praktyk mówi choreografka. Zajmiemy się rozbrajaniem, rozwibrowaniem i upłynnianiem tego, co zastygłe. Eksploracje zaczniemy od przepony, będącej podstawowym mięśniem oddechowym, związanym z transmisją impulsów emocjonalnych. Poruszymy mięsień duszy, psoas, i zajmiemy się piersiami symbolem kobiecości, przestrzenią laktacyjnych wycieków, miejscem przekraczania naszych granic poprzez niechciany dotyk czy złe słowo.

MONSTERA przyjmuje formę transformacyjnej ceremonii oddechowej, której strukturę nadaje cielesna topografia wnętrza kobiecego ciała i jego fizjologia. Tradycyjne teksty ciało kobiety ujmują często w kategoriach naturalnych ekosystemów, przecinających je rzek, kanałów, przepływów energii, wiatrów oddechu stwierdza Ziółek. I właśnie w ten sposób będziemy mówić o naszych ciałach i o wspólnej przestrzeni rozbudowanym organizmie, który za sprawą człowieka znajduje się dziś w stanie zagrożenia.

Koncepcja, choreografia, reżyseria: Marta Ziółek

Performerki: Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska, Marta Ziółek

Tekst, dramaturgia: Anka Herbut

Scenografia: Magdalena Łapińska-Rozenbaum

Kostiumy: Pat Guzik

Muzyka: Zoi Michailova

Piosenki: Zuza Wrońska

Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski

Wideo/making-of: Anna Gawlita

Asystentka choreografki: Aleksandra Kostrzewa

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria

Przy wsparciu: Fundacja Burdąg

Kierowniczka produkcji: Monika Balińska

Inspicjentka: Zuzanna Prusińska

Fotografie: Zuza Krajewska

Marta Ziółek (ur. 1986) choreografka, reżyserka, performerka. Bada nowe formy ekspresji, sięgając po język technologii i popkultury; interesują ją współczesne rytuały, performatyka tożsamości i kobiece narracje. Łączy teatr, film, sztuki wizualne i taniec. Studiowała na MISH-u na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. Stypendystka Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu (2011) i Amsterdam Fund for the Arts (2013), uczestniczka platformy Europe in Motion dla młodych choreografów (2012). Autorka m.in. prac: Trucizna, Pamela, Black on Black, Pixo, Zrób siebie. Współpracuje z reżyserkami i reżyserami teatralnymi, artystkami i artystami wizualnymi. Tworzy w Polsce i za granicą. Po raz pierwszy przygotowuje premierę dla C/U i Teatru Studio.

e-Scena C/U 2020

Prosto z wnętrza | PORTRET
Prosto z wnętrza | PROCES

Reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób.

Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA

Eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy.

21 lekcji tańca na XXI wiek
Seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak.

***

19. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor Artystyczna: Edyta Kozak
Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Patroni medialni: TVP Kultura, Notes Na 6 Tygodni, Miesięcznik Teatr, Magazyn Didaskalia, Taniec, In Your Pocket, e-teatr.pl, teatrologia.info, teatralny.pl

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, plac Defilad 1

godz. 15:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, plac Defilad 1

godz. 19:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close