Warszawa/XIX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2012: Wykład Shinjin Shimizu o teatrze Gekidan Kaitaisha

Zdjęcie: Warszawa/XIX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2012: Wykład Shinjin Shimizu o teatrze Gekidan Kaitaisha

Gekidan Kataisha. Fot. Miyauchi Katsu.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Kaitaisha z Tokio, założony w 1985 roku przez kierującego nim do dziś reżysera Shinjin Shimizu, działa w obszarze teatru ekspresji fizycznej. Jego nazwa oznacza Teatr Dekunstrukcji. Kreuje swoje przedstawienia z tańca, ruchu, elementów wizualnych i muzyki. Tworzy teatr zaangażowany społecznie, ponad barierami językowymi. Punktem wyjścia w ich pracy są ograniczenia ciała i umysłu ludzkiego będące efektem wpływu polityki światowej i lokalnej. Jego spektakle wyrażają krytykę współczesnego społeczeństwa japońskiego, podejmując m.in. tematy rasizmu, społecznego wykluczenia, uprzedzeń dotyczących płci i seksu. Pokazują sytuację jednostki poddanej coraz większej kontroli i ograniczeniu wolności. Teatr Kaitaisha zdobył międzynarodowe uznanie, występując w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

W 2004 roku Shinjin Shimizu we współpracy z artystami spoza Japonii rozpoczął międzynarodowy projekt pt. Dream Regime Project, badając wpływ polityki na wizerunek ludzkiego ciała w społeczeństwie. W ramach tego projektu zespół kilkakrotnie gościł w Polsce (głównie w Gdańsku).

http://www.kaitaisha.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Sala Kino Lab CSW, ul. Jazdów 2, Warszawa

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close