ROZDROŻE – interdyscyplinarny festiwal organizowany corocznie od 1994 roku – prezentuje najwartościowsze, nowatorskie dzieła z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Twórczość cenionych, lecz nieznanych w Polsce, artystów z zagranicy konfrontowana jest z nowymi pracami twórców polskich. W trakcie 18 edycji festiwalu widzowie mieli okazję zobaczyć spektakle artystów z 16 krajów – wystąpili m.in.: zespół Piny Bausch z Niemiec, tancerz Kazuo Ohno z Japonii, grupa Rosas z Belgii oraz Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych.
19. edycja festiwalu Rozdroże 2012 zaprezentuje spektakle wybitnych artystów japońskich oraz artystów polskich inspirujących się kulturą Japonii, działających na pograniczu sztuk performatywnych i widowiskowych. Pokazom spektakli będą towarzyszyły prelekcje i spotkania artystów z widzami.
Festiwal ROZDROŻE 2012 zaprezentuje twórczość światowej sławy tancerza i choreografa Saburo Teshigawary z Tokio, teatr ekspresji fizycznej Gekidan Kaitaisha z Tokio oraz współtworzącego z nim wspólny projekt teatralny, polskiego teatru ruchu i obrazu Cinema z Michałowic, a także kierowanej przez tancerkę Kayę Kołodziejczyk grupy polskich artystów Universal Law of Impermanence, prezentującej spektakl inspirowany teatrem noh. Do tej pory nie było w Polsce prezentacji spektakli z Japonii, grupującej tak wybitnych i nowatorskich twórców – artystów, którzy zmieniają oblicze współczesnej sztuki.
Program festiwalu: XIX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2012
Spektakle artystów japońskich i polskich
Warszawa 23 października – 7 listopada 2012
23 października (wtorek), godz.18.00, Sala Kino.Lab CSW
Prelekcja reżysera Shinjin Shimizu o twórczości teatru Gekidan Kaitaisha z Tokio
24 października (środa), godz.18.00, Sala Widowiskowa, Laboratorium CSW
Post human theatre, wieczór 2 spektakli teatrów Gekidan Kaitaisha z Tokio oraz Cinema z Michałowic
w reżyserii Shinjin Shimzu oraz Zbigniewa Szumskiego
Po pokazie spektakli spotkanie artystów z widzami
29 października (poniedziałek), godz.18.00, Sala Kino.Lab CSW
Prelekcja Saburo Teshigawary o jego twórczości / spotkanie artysty z widzami
31 października (środa), godz.19.00, Sala im. Emila Młynarskiego, Teatr Wielki – Opera Narodowa
Miroku, spektakl taneczno-wizualny w choreografii i wykonaniu Saburo Teshigawary
6 i 7 listopada (wtorek, środa), godz.19.00, Sala Widowiskowa, Laboratorium CSW
Oh Noh, premiera spektaklu taneczno-wizualnego grupy Universal Law of Impermanence
autorstwa Kai Kołodziejczyk i Karoliny Wołkowieckiej
Po pierwszym pokazie spektaklu spotkanie artystów z widzami
Gwiazdą 19. edycji festiwalu ROZDROŻE jest Saburo Teshigawara (ur. 1953, Tokio) – wybitny japoński choreograf i tancerz, twórca nowatorskich spektakli tanecznych, harmonijnie łączących perfekcyjny taniec z grą światła i muzyki. Autor scenografii, projektów światła i kostiumów wszystkich swoich przedstawień. Teshigawara studiował rzeźbę, taniec klasyczny i pantomimę. Od 1981 roku tworzy choreografie solowe. W 1985 roku założył wraz z Kei Miyata zespół tańca współczesnego KARAS, którym kieruje. Stworzył ok. 40 spektakli prezentowanych z sukcesem w europejskich stolicach tańca. Teshigawara jest także twórcą spektakli multimedialnych realizowanych z muzykami w przestrzeniach nieteatralnych. Reżyseruje opery, m.in. dla Teatro La Fenice w Wenecji. Ponadto jest artystą plastykiem: twórcą instalacji, fotografii i filmów oraz autorem kilku książek. Realizuje wiele projektów edukacyjnych. Od 2006 roku wykłada na Uniwersytecie św. Pawła w Japonii. Saburo Teshigawara nigdy jeszcze nie gościł w Polsce.
Miroku to solowy spektakl artysty, będący kwintesencją jego artystycznych poszukiwań, zainspirowany powieścią japońskiego poety i filozofa Taruho Inagakiego, z której Teshigawara zaczerpnął koncepcję spojrzenia na teraźniejszość z punktu widzenia przyszłości oraz buddyzmu. Miroku to imię ostatniej reinkarnacji Buddy, która pojawi się, kiedy świat osiągnie harmonię. Spektakl Miroku Saburo Teshigawary można będzie obejrzeć 31 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
Informacje o festiwalu dostępne w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz bna stronie: www.csw.art.pl oraz
Organizatorzy festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Festiwal organizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Miasta Stołecznego Warszawy
Partner / współorganizator prezentacji spektaklu Miroku: Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie
Występ Saburo Teshigawara wspiera The Japan Foundation w ramach programu Performing Arts Japan
Partnerzy festiwalu: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, INABA Restauracja Japońska, Yamaha
Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Elle Decoration, Stolica, TaniecPOLSKA.pl