Warszawa/XV Festiwal Ciało/Umysł: Csaba Molnár „The Ox”

Zdjęcie: Warszawa/XV Festiwal Ciało/Umysł: Csaba Molnár „The Ox”

Fot. Imre Kővágó Nagy

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XV Festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się pokaz spektaklu The Ox. Obrazy niczego węgierskiego choreografa Csaby Molnára. Prezentacja spektaklu na Festiwalu C/U odbywa się w ramach: Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

O spektaklu:

Ludzie zwykli uważać, że są najważniejszymi istotami na ziemi. Pod wpływem tego przeświadczenia nauczyli się nie dostrzegać, że ich ciała i umysły są kształtowane i kontrolowane przez innych. Od lat chowają się w cieniu idei, których nie są autorami. Stracili umiejętność i potrzebę słuchania. Czy w teatrze można powiedzieć więcej, niż udaje się w debacie publicznej? Ocalić wolność słowa i ekspresji, poszukać sposobów na wyrażenie własnych idei i własnych myśli?

Żyjąc w informacyjnym szumie, coraz mniej jesteśmy ciekawi tego, co mówią inni. Jedyne, co wciąż potrafimy dzielić, to lęk. Lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji. Prawdziwa natura człowieka jest stłumiona. Dzisiaj, być może bardziej niż kiedykolwiek, przestrzeń fikcji może posłużyć za wentyl, który pozwoli zbudować dystans wobec tego, co rzeczywiste. Pięć osób spotyka się w teatrze, aby odciąć się od hałasu i tłumu. Teatr staje się bunkrem, pokojową przestrzenią iluzji, w której można się schronić przed niebezpieczeństwem. W oparciu o własne fantazje grupa próbuje tworzyć rzeczywistość od nowa. Ciężko pracuje, aby nadać znaczenie otaczającej ją pustce. Jej członkowie szukają wzajemnej akceptacji. Używając najprostszych narzędzi: głosu, ciała i drobnych przedmiotów, starają się pozostać neutralni. Wszystko jednak ciąży ku temu, co zostawione na zewnątrz. Krajobraz, który tworzą, przypomina pozostałości po zamieszkach, ich gesty układają się w elementy fikcyjnego protestu. Przestrzeń teatru po raz kolejny, niczym oko cyklonu rozkładającego się świata, ma szansę stać się ostatnim bastionem wolności. Czy się nim stanie?

Choreografia: Csaba Molnár
Twórcy-performerzy: Emese Cuhorka, Csaba Molnár, Viktor Szeri, Zsófia Tamara Vadas, Júlia Vavra
Światło: Kata Dézsi
Dramaturg: Ármin Szabó-Székely
Kierownik produkcji: Anikó Rácz
Produkcja: SÍN Production
Partnerzy: Visegrad Fund, National Cultural Fund of Hungary, Węgierski Instytut Kultury – Instytut im. Balassiego, Ponec Theatre, Studio Alta, Trafo Budapest, Be Spectative, Open Latitudes3, Creative Europe Programme

Prezentacja na Festiwalu C/U w ramach: Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej

Premiera: 19 września 2016, Ponec Theatre, Praga

Csaba Molnár – tancerz i choreograf urodzony w 1986 roku. Studiował w Akademii Tańca Współczesnego w Budapeszcie. Ukończył także dwuletni program w renomowanej szkole tańca P.A.R.T.S. w Brukseli. Zaraz potem rozpoczął pracę we włoskiej grupie tanecznej Compagnia Virgilio Sieni, a w 2010 roku został członkiem węgierskiej grupy Hodworks.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Csabą Molnárem.

Bilety: 40 zł/30 zł

Strona festiwalu: www.2016.cialoumysl.pl/

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close