Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: DANCE ON ENSEMBLE/ Rabih Mroué (Niemcy/ Liban) „Water Between Three Hands”

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: DANCE ON ENSEMBLE/ Rabih Mroué (Niemcy/ Liban) „Water Between Three Hands”

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Water Between Three Hands, to pierwsza praca wybitnego libańskiego twórcy teatralnego Rabiha Mroué, która powstała we współpracy z tancerzami. Połączył w niej siły z grupą DANCE ON ENSEMBLE składającą się z wykonawców w wieku 40+, którzy w spektaklu wykorzystują własne przeżycia i doświadczenia z wielu lat scenicznej kariery.

Spektakl powstał w ramach programu DANCE ON 1st EDITION, będącego częścią szerszego europejskiego projektu DANCE ON, PASS ON, DREAM ON poświęconego problemowi wieku biologicznego w tańcu. Dla tancerzy, których kariery tradycyjnie są krótkie i kończą się wraz z odchodzącą młodością, czas ma znaczenie kluczowe. Dziś problemy związane ze starzejącym się społeczeństwem wymuszają na nich niejako zawodową „długowieczność”. Odebranie tancerzom wcześniejszych emerytur w niektórych krajach spowodowało rozwój aktywności wśród dojrzałych wykonawców i powstanie m.in. takich grup, jak DANCE ON. To zespół, który skupia się na artystycznym kunszcie ludzi, którzy jeszcze niedawno byliby tanecznymi „emerytami”. Wykorzystuje i świadomie podkreśla ich wieloletnie doświadczenie, charyzmę oraz umiejętności wykonawcze.

koncept, reżyseria: Rabih Mroué

wykonanie i współpraca artystyczna: DANCE ON ENSEMBLE – Ty Boomershine, Amancio Gonzalez, Brit Rodemund, Christopher Roman, Jone San Martin, Inma Rubio

dyrektor artystyczny DOE: Christopher Roman

kompozytor, muzyka na żywo: Philip Danzeisen

światło: Benjamin Schälike

dźwięk: Mattef Kuhlmey

produkcja: DANCE ON – an initiative by DIEHL+RITTER gUG funded by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media, co-funded by the Creative Europe programme of the European Union as part of DANCE ON, PASS ON, DREAM ON.

koprodukcja: Kampnagel Hamburg, tanzhaus nrw.

partner wydarzenia: Goethe-Institut

premiera: 23 kwietnia 2016, Kampnagel, Hamburg

Misją DANCE On ENSEMBLE jest spowodowanie wielkiej zmiany w światowym tańcu, dzięki której choreografie tworzone dla  dojrzałych doświadczonych tancerzy i wspólnie z nimi staną się normą, a nie wyjątkiem. Zespół,  sięgając po pełne spektrum środków: od tańca przez performans po teatr,  buduje swój repertuar pracując ze światowej sławy choreografami i reżyserami, takimi jak Rabih Mroué. Libański artysta z pomocą zespołu DANCE ON ENSEMBLE buduje sceniczną opowieść z elementów wywiedzionych z ich własnego życia. Ciała doświadczonych performerów traktuje jako swego rodzaju „osobiste archiwum” – miejsce osadzania się latami doświadczeń, wspomnień, emocji, traum. Dzięki nim bada związki pomiędzy obecnością i nieobecnością, realnością i fikcją, przeszłością i teraźniejszością.

Rabih Mroué – urodzony w 1967 roku w Bejrucie libański artysta, aktor i reżyser mieszkający obecnie w Berlinie. W swoich projektach łączy sztuki wizualne, performans i teatr, miesza rzeczywistość i fikcję. W swoich realizacjach często nawiązuje do sytuacji politycznej w Libanie. Chętnie używa codziennych przedmiotów i materiałów, wykorzystuje dokumenty, fotografie, filmy wideo i obiekty, jako punkt wyjścia do pracy artystycznej. Mroué  jest współzałożycielem i członkiem zarządu Beirut Art Center i współwydawcą magazynu The Drama Review (NYC), w latach 2012–15 był członkiem International Research Center „Interweaving Performance Cultures” w Berlinie. Jego najsłynniejsze przedstawienia z ostatniego okresu to: Ode to Joy (2015) i Riding on a cloud (2013). W 2016 roku wyreżyserował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy sztukę pt. Tu Wersalu nie będzie, poświęconą postaci Andrzeja Leppera. Jego prace były prezentowane m.in. w MoMA w Nowym Jorku (2015) i na DOCUMENTA w Kassel (2012).

***

Bilety: 50/30 zł.

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Duża Scena, pl. Defilad 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close