Warszawa/XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013: Caden Manson – prelekcja o twórczości Big Art Group

Zdjęcie: Warszawa/XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013: Caden Manson – prelekcja o twórczości Big Art Group

Fot. Paul B. Goode

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Współczesnej i kurator Janusz Marek zapraszają na wykład Cadena Mansona, reżysera teatralnego i artysty wizualnego oraz dyrektora teatru Big Art Group z Nowego Jorku o jego twórczości. Wydarzenie odbędzie się w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże 2013. Prelekcja ilustrowana będzie fragmentami prac artystów.

W ostatnich latach międzynarodowe uznanie zyskały dwa nowojorskie zespoły łączące grę aktorską z nowatorskim zastosowaniem technik filmowych i wideo. Jednym z nich jest „Big Art Group” założony w 1999 roku, a drugim – „The Wooster Group”. Dyrektorem artystycznym i współzałożycielem „Big Art Group” jest Caden Manson – reżyser i współtwórca spektakli, autor wideo i scenografii do dwunastu przedstawień zespołu. Grupa działa na pograniczu teatru, filmu i sztuk wizualnych, łącząc tekst, grę aktorską oraz nowoczesne techniki multimedialne. Caden Manson wykreował oryginalną formę spektaklu / filmu tworzonego w czasie rzeczywistym (Real- Time Film), widowiska łączącego działania aktorów na scenie z transmisją wideo. Spektakle „Big Art Group” konfrontują widzów z doświadczeniami społecznej egzystencji człowieka XXI wieku. Grupa zyskała międzynarodowe uznanie, a spektakle zespołu były prezentowane z powodzeniem m.in. w: LPS 122, The Kitchen i Dance Theater Workshop w Nowym Jorku, RED/CAT w Los Angeles, Hebbel am Ufer w Berlinie, Kaaitheater w Brukseli, na Festiwalu Jesiennym w Paryżu oraz na Wiener Festwochen, na festiwalu SpielArt w Monachium, na Le Vie dei Festival w Rzymie i Exodos w Lubljanie. Caden Manson znany jest także jako wykładowca m. in. innymi w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Montrealu i w Nowym Jorku oraz autor licznych tekstów teoretycznych i krytycznych, publikowanych między innymi w PAJ, Theater Magazine oraz w Theater der Zeit. Współzałożycielem Big Art Group jest Jemma Nelson, autor scenariuszy spektakli: SOS, The People Cinema Fury, Dead Set#2 and #3, House of No More, Empty Island, Flicker, Shelf Life, oraz licznych artykułów o współczesnej sztuce sceny. Twórczość „Big Art Group” prezentowana jest w Polsce po raz pierwszy.

 

Część prelekcji Cadena Mansona będzie poświęcona prezentacji spektakli: SOS oraz FlickerSOS – dynamiczne widowisko z 2008 roku, łączące grę aktorów z jej transmisją na żywo i projekcjami wcześniej nakręconych filmów. Akcję spektaklu tworzy sieć równoległych, przeplatających się wątków. Jego bohaterami są walczące o przetrwanie zwierzęta zmuszone do opuszczenia swego naturalnego środowiska, uzależnieni od portali społecznościowych maniacy technologii oraz buntownicy z tzw. „Frontu Wyzwolenia Rzeczywistości” nadający rewolucyjne apele. Zderzenie tych trzech grup postaci doprowadza do „święta odrodzenia przez chaos”. SOS to zarówno parodia, jak i krytyka rozwiniętych społeczeństw zachodnich. Twórcy spektaklu stawiają pytanie o możliwość wyzwolenia się człowieka spod dyktatu dominującego modelu życia: konsumpcji, kultury masowej i elektronicznej komunikacji. Spektakl Flicker powstał na zamówienie nowojorskiej Performance Space 122 w 2002 roku. Big Art Group stosuje w tym spektaklu wypracowaną przez Cadena Masona metodę twórczą zwaną „Filmem w czasie rzeczywistym”. Łączy ona sztukę performance z mediami filmowymi i telewizyjnymi. Skonfrontowane w niej strategie kompozycji filmowej i performatywnej zderzone z rzeczywistością przekazu telewizyjnego i bezpośredniością występu na żywo. W spektaklu Flicker dwa filmy przenikają się na jednym ekranie. Rzeczywistość filmu grozy zderza się z dwuznaczną burleską.

 

Spektakle „Big Art Group”: 

1999: CLEARCUT, catastrophe!

2000: The Balladeer

2001-2004: Shelf Life

2002-2005: Flicker

2004: Empty Island

2004-2006: House of No More

2006-2008: Dead Set #2 & 3

2007: The People – Polverigi at Inteatro Polverigi (Polverigi, Italy) 

2007: Touring, The Sleep

2008: The Imitation

2008: The People – Halle at Theater der Welt Festival (Halle, Germany) 

2008: Touring, SOS

2010: The People – Salzburg at Sommerszene Salzburg (Salzburg, Austria)

2010: Cityrama

2011: The People – San Francisco

2012: Broke House

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Kino LAB, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close