Warszawa/XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013: Janet Wong – prelekcja o twórczości Billa T. Jonesa

Zdjęcie: Warszawa/XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013: Janet Wong – prelekcja o twórczości Billa T. Jonesa

Zespół Bill T. Jones / Arnie Zane z Nowego Jorku,ois Greenfield, dzięki uprzejmości New York Live Arts.

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Współczesnej i kurator Janusz Marek zapraszają na wykład choreografki Janet Wong na temat twórczości Billa T. Jonesa, tancerza, choreografa i dyrektora zespołu Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku. Wydarzenie odbędzie się w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże 2013. Prelekcja ilustrowana będzie fragmentami prac artystów.

Janet Wong (zastępczyni dyrektora artystycznego) choreografka, tancerka urodzona w Hong Kongu, kształciła się w Hong Kongu i w Londynie. Następnie wstąpiła do zespołu “Berlin Ballet”, gdzie pierwszy raz zetknęła się z Billem T. Jonesem. W 1993 roku wyjechała do Nowego Jorku. W 1996 roku została dyrektorem odpowiedzialnym za próby zespołu. W 2006 roku została zastępczynią dyrektora artystycznego zespołu.

Zespół Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company jest jedną z kilku najwyżej cenionych i innowacyjnych amerykańskich grup tańca współczesnego. W ciągu 30 lat wpłynął na ewolucję tańca współczesnego. Założony w 1982 roku wielokulturowy zespół powstał w oparciu o 11-letnią artystyczną współpracę Billa T. Jonesa i Arnie Zane’a. Artyści ci przedefiniowali formę tanecznego duetu, podejmując m.in. kwestie społeczne i tożsamości. Jedną z najcelniejszych analiz ich współpracy można znaleźć w książce Elizabeth Zimmer Body Against Body:The Dance and Other Collaborations of Bill T. Jones and Arnie Zane (1989 – Station Hill Press). W 1983 roku zespół wkroczył na międzynarodową scenę spektaklem Intuitive Momentum. Grupa jest znana ze współpracy z bardzo różnymi artystami jak np.: Keithem Haringiem, Cassandrą Wilson, Peterem Gordonem lub Jenny Holzer. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany pod względem tematyki, strony wizualnej, stylistyki ruchu, użycia głosu i sztuki scenicznej. Obejmuje zarówno prace zdominowane przez muzykę, jak i wykorzystujące tekst. Niektóre z najbardziej znanych i cenionych prac zespołu to pełnowymiarowe spektakle: Last Supper at Uncle Tom’s Cabin /The Promised Land (1990); Still/Here (1994); We Set Out Early… Visibility Was Poor (1996); You Walk? (2000); Blind Date (2006); Chapel/Chapter (2006); Fondly Do We Hope… Fervently Do We Pray (2009); Story/Time (2012); i A Rite (2013). Zespół stworzył też dwa wieczory złożone z solowych choreografii Billa T. Jonesa: The Breathing Show (1999) i As I Was Saying (2005). W 2007 roku Ravinia Festival w Highland Park w Illinois złożył zespołowi najbardziej znaczące zamówienie w jego historii: stworzenie cyklu dzieł w dwusetną rocznicę urodzin Abrahama Lincolna. W odpowiedzi grupa stworzyła 3 nowe spektakle: 100 Migrations (2008), Serenade /The Proposition (2008) i Fondly Do We Hope… Fervently Do We Pray (2009). Prezentowany w miejscach nieteatralnych spektakl Another Evening miał 7 wersji , w tym jedną prezentowaną na Biennale w Wenecji w 2010 roku. Grupa występowała w ponad 200 miastach w 30 krajach na wszystkich kontynentach. W 2011 roku Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company połączył się z Dance Theater Workshop tworząc New York Live Arts.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Warszawa: Kino LAB, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close