Warszawa/XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2016: Prelekcja Pauline Kalker i Arthura Sauera o twórczości Teatru Hotel Modern z Rotterdamu

Zdjęcie: Warszawa/XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2016: Prelekcja Pauline Kalker i Arthura Sauera o twórczości Teatru Hotel Modern z Rotterdamu

Fot. Joost den Broek

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XXIII edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „ROZDROŻE” zaprezentowane zostaną przedstawienia stworzone przez artystów działających w Holandii i w Polsce. Na festiwalu swoje spektakle pokażą: ceniony na świecie, unikalny teatr animacji Hotel Modern z Rotterdamu; podbijający  sceny Europy, międzynarodowy zespół tańca współczesnego Club Guy&Roni z Groningen występujący wspólnie z muzykami światowej sławy zespołu  muzycznego Slagwerk den Haag; znany bardziej za granicą niż w rodzinnym mieście, warszawski teatr animacji Unia Teatr Niemożliwy oraz czołowy polski zespół tańca współczesnego, Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska. Pokazom spektakli będą towarzyszyć prelekcje i spotkania z artystami. 25 października 2016 roku odbędzie się prelekcja Pauline Kalker i Arthura Sauera o twórczości Teatru Hotel Modern, ilustrowana projekcjami zapisów spektakli.

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi ceniony w Europie Teatr Hotel Modern z Rotterdamu wraz ze współpracującym z nim kompozytorem i muzykiem Arthurem Sauerem. Zespół pokaże poruszające, wielokrotnie nagradzane przedstawienie De grote Oorlog (Wielka wojna) z 2001 roku. Obserwujący ten spektakl animacji  przedmiotów, stają się jednocześnie widzami tworzonego na żywo filmu – „reportażu” z okopów pierwszej wojny światowej. Dzięki przywołaniu autentycznych listów żołnierzy oraz dzięki obrazom z okopów filmowanym za pomocą mini kamer, groza i absurd wojny zostają sprowadzone do ludzkiego, jednostkowego wymiaru. Narracja spektaklu jest wygłaszana w języku angielskim. Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) będzie dwukrotnie prezentowany wCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Hotel Modern został założony w 1997 roku i jest kierowany przez artystę wizualnego Hermana Helle oraz aktorki: Pauline Kalker i Arlene Hoornweg. Obok nich współautorem prezentowanego spektaklu jest Arthur Sauer, kompozytor tworzonej na żywo ścieżki dźwiękowej. Grupa działa na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. W nowatorski sposób łączy animację teatralną i filmową, kreując nową formę: tworzony na żywo film animowany. Przestrzeń spektakli zespołu stanowi plan filmowy ze studiem dźwiękowym i  miniaturowym modelem fragmentu rzeczywistego terenu. Animowane przedmioty są filmowane za pomocą mini kamer, z których obraz jest transmitowany na duży ekran. Twórcy z Rotterdamu perfekcyjnie łączą materiały dokumentalne z fikcją, umiejętnie balansując między realnością i iluzją. Hotel Modern występował w  teatrach i na festiwalach w Europie, Ameryce i Azji (m.in. w Paryżu, Rzymie, Wenecji i Singapurze).

Więcej o spektaklu

Po spektaklu 26 października 2016 roku odbędzie się spotkanie artystów z widzami w CSW Zamek Ujazdowski.

***

Interdyscyplinarny, autorski festiwal ROZDROŻE (organizowany corocznie od 1994 roku) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza tańca współczesnego i teatru, integralnie łączące ruch i grę aktorską ze specjalnie skomponowaną muzyką oraz spektakle łączące animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia stworzyli artyści działający w Holandii i w Polsce.

Program

Organizatorzy festiwalu:

Fundacja Sztuka i Współczesność (miniaturka)    CSW Logo 2016 (miniaturka)  

Partnerem pokazu spektaklu Happiness jest Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.

 Logo Nowy Teatr (miniaturka)    

Partner festiwalu: Qchnia Artystyczna.

 Kuchnia Artystyczna (miniaturka)

 

 

Festiwal ROZDROŻE 2016 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta stołecznego Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)      Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)       Logo ambasada Holandii (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 – Kino.LAB

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close