Węgajty/Wioska Teatralna 2015: Rafał Urbacki i zespół „co to za godzilla?” – coaching ruchowy

Zdjęcie: Węgajty/Wioska Teatralna 2015: Rafał Urbacki i zespół „co to za godzilla?” – coaching ruchowy

Fot. Aleksander Joachimiak

Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku podczas Wioski Teatralnej, organizowanej przez Teatr Węgajty, pojawi się Rafał Urbacki wraz z ekipą Gatunków chronionych. Jednego dnia pokażą spektakl, a następnego Rafał Urbacki razem z zespołem poprowadzi coaching ruchowy co to za godzilla?. Cena coachingu: 30zł. Zajęcia odbędą się w godzinach: 10.30-14.00 (część Wioski Teatralnej 2015).

Coaching ruchowy będzie skoncentrowany wokół zagadnienia związanego z pojęciem prezentacji i reprezentacji tożsamości performera za pośrednictwem jego ciała i historii. Uczestnicy będą mogli spróbować co w praktyce znaczą pojęcia choreografii krytycznej, takie jak: „alternatywna motoryka”, „normatywny habitus ruchowy”, „punctum w tożsamości ruchowej”, „translacja ciała na ciało”, „graniczność doświadczenia” i inne, obcobrzmiące pojęcia.

Ekipa Gatunków chronionych postara się, żeby coaching ten dał uczestnikom okazję do zadania nowych pytań, dotyczących ciała i zajmowanego przez nie miejsca w kulturze w sposób przyjemny dla wszystkich, a bez zbędnej emfazy akademickiej w myśl, że subiektywne doświadczenie jest najciekawsze. Coaching adresowany do każdego, kto lubi ruch i lubi o nim rozmawiać, a przez to chce rozwinąć, być może, nową perspektywę na społeczeństwo i ten tak zwany „przełom społeczny w sztukach performatywnych”.

O projekcie Gatunki chronione: to projekt łączący dwie formy, projekt mówiący o różności i równości bez nachalnej dydaktyki. Gatunki są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich alternatywnych ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i w danych im okolicznościach przyrody. Z początku był to projekt opowiadający o ciałach i o tym, jak się na nie patrzy. Z biegiem czasu Gatunki stały się interdyscyplinarną opowieścią o tożsamościach, o poszukiwaniu prawdy o sobie w nie do końca przygotowanym na nasze przyjęcie świecie. Gatunki chronione stanowią projekt społeczny, który dzięki formule kino dokumentalne + taniec, zaprasza w progi rezerwatu każdego, nawet najdziwniejszego widza.

Rafał Urbacki – ur. w 1984 roku na Górnym Śląsku reżyser, choreograf. Studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych, m.in. Mt9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, Poznań 2010), Mover (Śląski Teatr Tańca, Bytom 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), stypa (Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2012), kto podskoczy jest pedałem, hej (Inicjatywa Pomada, Warszawa 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr Fredry, Gniezno 2014), Gatunki chronione (z A. Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Serce robotnika napędza praca (z A. Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Kształt rzeczy (Muzeum Śląskie, Katowice 2015). Choreograf w spektaklach m. in. duetu Strzępka/Demirski – Tęczowa Trybuna 2012 (Teatr Polski, Wrocław 2011), musicalu Położnice szpitala Św. Zofii (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011), Courtney Love (Teatr Polski, Wrocław 2012) oraz R. Rychcika – Dwunastu gniewnych ludzi (Teatr Nowy, Poznań 2012) i in. Od czterech lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Obecnie mieszka w Katowicach.

***

Wioska Teatralna 2015 w Węgajtach

Organizatorzy tegorocznej edycji stawiają pytanie o granice pojmowania europejskości, świadomości zagrożeń, konfliktów, zjawisk wykluczania tego, co „nie nasze” na różnych poziomach. Jak można sobie wyobrazić praktyczną i stosowaną „sztukę niewykluczania”, potrzebną w relacjach z grupami dyskryminowanymi oraz w najprostszej relacji z drugą osobą? Chodzi o szukanie komunikacyjnej różnorodności.

Program festiwalu Wioska Teatralna 2015

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:30

Jonkowo: Teatr Węgajty/Projekt Terenowy, Węgajty 18

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close