Wrocław: Anna Konjetzky „Akademia nomadyczna” – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław: Anna Konjetzky „Akademia nomadyczna” – warsztaty

fot. Gabriela Neeb, materiały organizatora. Anna Konjetzky „Akademia nomadyczna”, próby

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (polski partner niemieckiego projektu) wraz z kuratorką Anną Królicą zapraszają tancerzy pracujących w Polsce do udziału w pięciodniowej Akademii nomadycznej. W ramach projektu Anna Konjetzky poprowadzi, wraz z członkiniami swojego zespołu: Sahrą Huby i Quindell Orton, bezpłatne warsztaty. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

Kuratorka o projekcie: 

Akademia nomadyczna to kolejny projekt, który Anna Konjetzky realizuje w Polsce. Pierwszy raz jej prace mogliśmy zobaczyć w ramach programu kuratorskiego Anny Królicy Maszyna Choreograficzna w 2014 roku w krakowskiej Cricotece. Prezentowane wtedy spektakle Abdrücke i Abdrücke folgen rozpoczęły dłużej trwającą współpracę; w kolejnych latach przyszedł czas na Chipping oraz Lighting.

Lighting był intrygującą produkcją, zrealizowaną dzięki dofinansowaniu Realizacje choreograficzne 2016, „NATIONALES PERFORMANCE NETZ – International Guest Performance Fund for Dance” oraz we współpracy z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca. Projekt polegał na przeniesieniu na polską scenę choreografii, nad którą pracowali polscy tancerze wraz z zagranicznymi kolegami. Obok Lighting powstała zupełnie nowa choreografia A…B, stworzona dla Karoliny Garbacik i Eryka Makohona. Lighting był prezentowany w Krakowie, Białymstoku, Gdańsku i Warszawie.

Później jeszcze raz Anna Konjezky odwiedziła Polskę, aby poprowadzić warsztaty w Polskim Teatrze Tańca. Teraz znów przyjeżdża z najnowszym spektaklem About a Session oraz z Akademią Nomadyczną. Kuratorką tych projektów na polskim gruncie jest Anna Królica.

Akademia nomadyczna stworzona jest w systemie satelitarnym, łączącym bawarską scenę taneczną z bazą w Monachiu i ze scenami tanecznymi na świecie. Projekt realizowany będzie co roku przez tydzień w innym kraju (Polska, Australia, Palestyna). Tryb ten umożliwi regularne badania między praktyką a dyskursem. Na koniec projektu odbędzie się dziesięciodniowe podsumowanie w Monachium.

Zasada nomadyczna jest elementem konstytutywnym dla podejścia Anny Konjetzky i pojawia się z jednej strony w samej istocie „wędrówki” „Akademii”, praktyce, która umożliwia prześledzenie tematu przestrzeni, limitów i społeczności z odpowiednimi warunkami lokalizacji uczestników (politycznej, społecznej, geograficznej itp.). Z drugiej strony nomadyczność ma również wpływ na organizację wiedzy, która jest gromadzona na platformie internetowej; nie ma funkcji tylko dokumentacyjnej, ale udostępnia uczestnikom przestrzeń do pracy i dialogu niezależnie od czasu i miejsca, tym samym wiedza i praktyka mogą rosnąć jak kłącze i stać się ogólnodostępne.

Nad działaniami wokół projektu Akademia nomadyczna Anna Konjetzky wraz ze swoim zespołem będzie pracowała w latach 2019–2021. Jej założenia koncentrują się na alternatywnej, wolnej przestrzeni, drogach oraz granicach. Niemiecką choreografkę interesuje aspekt przemieszczania się, otwierania i częściowego otwierania dróg/granic oraz związany z tym opór.

Jednym z założeń projektu jest symultaniczne tworzenie bazy edukacyjno-badawczej. Twórcy Akademii nomadycznej będą próbowali wykreować – w teorii i praktyce – wszechstronną reprezentację przedmiotu, dotyczącego alternatywnych przestrzeni oraz granic, pod hasłem „Quer”, który w języku niemieckim oznacza „krzyżowanie, diagonal, ukos”.

Termin „granica” świętuje renesans w naszym postkolonialnym, zglobalizowanym i kapitalistycznym świecie; zatem chęć alternatywnego sposobu poruszania się, życia, bycia razem jest bardzo aktualna i ważna. Pojawia się wiele pragnień związanych z prezentacją swoich niestandardowych postaw – jak niepodążanie wyznaczonymi ścieżkami, potrzeba inności, empatii, kolektywności, widoczności itp.

Sztuka, w tym taniec, to idealne miejsce do negocjacji i spotkań społeczno-politycznej dyskusji, rozwijania refleksji i wspólnego dyskutowania na temat granic i podejmowania ryzyka alternatywnego ich przekraczania, a także szukania innych sposobów działania. Zaproszenie do udziału w pięciodniowej Akademii nomadycznej skierowane jest do tancerzy pracujących w Polsce, zainteresowanych zarówno działaniami fizycznymi, jak dyskusją wokół tematów granic i przemieszczania się.

Anna Konjetzky – choreografka/artystka. Studiowała w Brukseli i w Berlinie: taniec współczesny, bodyweather oraz taniec oparty na metodzie Jacques’a Lecoqa (szkoła teatru ciała Lassaad). Od 2005 roku tworzy spektakle i instalacje taneczne, w których kluczową rolę odgrywają kwestionowanie i organizacja przestrzeni. Jej prace pokazywane były m.in. podczas festiwali: Spielart, Dance, Tanzwerkstatt Munchen, Unidram Potsdam, Tanztage Regensburg oraz Danse Balsa Marni Bruxelles (a stworzona przez nią instalacja taneczna Abdrücke została zaproszona w 2012 roku do udziału w Tanzplattform Deutschland), w Krakowie, Warszawie, Brukseli (Danse Balsa Marni), Luksemburgu, Gandawie, Salzburgu, Stambule, Kampali, Nairobi i Hanoi. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów — otrzymała m.in. (wraz z Germaine Acogny z Senegalu) stypendium taneczne Departamentu Stanu w Berlinie (2006) oraz stypendium miasta Monachium (2011). W roku 2009 wygrała konkurs Operare zorganizowany przez Operę Współczesną w Berlinie. W tym samym roku przygotowane przez nią — dla tancerki Sahry Huby — solo (Elephantengedächtnis) uznano za najlepsze niemieckie solo taneczne zaprezentowane podczas festiwalu Euro-Scene w Lipsku. W roku 2014, Anna Konjetzky została uhonorowana przez miasto Monachium nagrodą Förderpreis Tanz der Landeshauptstadt München. Bierze udział w projekcie Global City – Local City, jako jedna z piętnastu europejskich artystów. Pracowała jako artystka-rezydentka w Muffathalle Munchen.

Projekt „Akademia nomadyczna” (2019–2021) Anny Konjetzky jest finansowany przez Tanzpakt Deutschland we wsparciu Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, miasta Monachium i GLS Treuhand.

 

Polski partner projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, kuratorka Anna Królica

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, godz. 10.00-18.00

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close