Wrocław/II Rusza Festiwal: Maria Stokłosa „Intercontinental”

Zdjęcie: Wrocław/II Rusza Festiwal: Maria Stokłosa „Intercontinental”

Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Intercontinental to solowe przedstawienie, którego akcja toczy się w zmiennym krajobrazie budowanym za pomocą materacy. Artystka podejmuje kolejne zadania – podejmuje próby własnej sprawności, wymyśla kolejne sposoby na pokonanie lęków. Obserwujemy zmienną relację pomiędzy przedmiotem a podmiotem – materace są zarówno elementami scenografii, jak i bohaterami poszczególnych scen. Spektakl podejmuje tematykę poszukiwania intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka, a także próby ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci.

Kiedy spadasz, pozostaje jedynie mieć nadzieje, że na samym dole leży góra materacy.

choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa

światła: Michał Głaszczka

produkcja: Fundacja Burdąg

partnerzy: tragantDansa, Barcelona
czas trwania: 40 min.

Maria Stokłosa – choreografka i tancerka.Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jest autorką spektakli: Wylinka, MaMa Perform, Intercontinental, Prawa Półkula, Vacuum, Fall in D – prezentowanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Rosji i USA. Spektakl Zatańczmy Chopina w jej choreografii, stworzony wspólnie z Januszem Stokłosą na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, miał swoją premierę podczas Expo 2010 w Szanghaju. W latach 2006–2008 była związana z choreografem Jeremym Wade’em, występując w Glory oraz And pulled out their hair… m.in. w Berlinie, Brukseli, Nowym Jorku, Buenos Aires i Montevideo. Tańczyła także w This Universe Maiji Reety Raumanni, Project Zero Point Sary Shelton Mann, Die Zauberflote Mina Tanaki, B.O.B. The Final Cut Dicka Wonga; sex me not Aitany Cordero. Od 2008 roku Maria Stokłosa jako prezeska Fundacji Burdąg bierze aktywny udział w życiu tanecznym w Polsce. W 2013 wraz z grupą kilkunastu choreografów powołała do życia Centrum w Ruchu – kolektyw oraz miejsce dla eksperymentalnej choreografii w Warszawie. W latach 2011-2012 tworzyła ideę oraz program międzynarodowego festiwalu młodej choreografii Przegląd Nowego Tańca. Od 2008 organizuje warsztaty i rezydencje choreograficzne w Domu Pracy Twórczej Burdąg. Jako edukatorka współtworzyła z Iloną Trybułą Laboratorium Improwizacji, prowadziła – dzięki stypendium MKIDN – autorski program edukacyjny Lab Nowego Tańca oraz była opiekunką artystyczną projektów dla młodych choreografów – „Kilka kroków do Lutosławskiego” (organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz „Choreo-Lab Warsaw-Zurich” (organizowanego przez Tanzhaus w Zurichu wraz z Fundacją Burdąg/Centrum w Ruchu). Prowadziła także zajęcia w Szkole Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym w Warszawie oraz liczne warsztaty tańca, improwizacji oraz choreografii w Polsce i zagranicą. Jest członkinią międzynarodowej sieci choreografów Advancing Peforming Arts Project (APAP). Od 2014 roku jest także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

***

Więcej informacji o warsztatach, pedagogach oraz harmonogram festiwalu na stronie: www.ruszafestiwal.pl

Do pobrania:

Program festiwalu

Harmonogram

Cennik

Mapka miejsc

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Wrocław: Bar Barbara, ul. Świdnicka 8b

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close