Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Tobias M. Draeger „Odwaga prostoty” – warsztaty tańca współczesnego

Zdjęcie: Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Tobias M. Draeger „Odwaga prostoty” – warsztaty tańca współczesnego

Tobias M/. Drager. Fot. Materiały organizatorów (spektakl Daily Madness)

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach polsko autriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają na warsztaty tańca współczesnego Odwaga prostoty, które poprowadzi Tobias M. Dranger.

Koszt: 50zł za dwa dni zajęć. Osoby biorące udział we pozostałych warsztatach (Leonie Wahl, Yukie Koji, Tobiasa M. Draegera, Radka Hewelta, Filipa Szatarskiego – 22 godziny zajęć) obowiązuje cena promocyjna: 100zł.

Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Odwaga, nie słabością jest, miękkie serce w okrutnym świecie.

K. Henson

Prowadzący o warsztacie:

Być zaskoczonym, być oszołomionym, aby zobaczyć i doświadczyć za pomocą wszystkich zmysłów, językiem ciała i percepcją mentalną poziom prostoty obiektu i samego siebie. Warsztaty mają  na celu doprowadzić każdego z uczestników do swojego punktu widzenia, gdzie nie trzeba przedstawiać siebie lub produkować czegoś. Ważne jest wydobycie tego, co zostało ukryte w pracy artystycznej na chwilę, bądź na zawsze. Czym jest ten stan, który uwraźliwia ciało i umysł w taki specyficzny sposób, który umożliwia „wysoce fizyczne” działanie na scenie, nie bedąc sztucznym? To może być autentyczne i fizyczne.

Długoletnia współpraca z  choreografem Quan Bui Ngoc z  Les Ballets de la B i  medyczno/filozoficzna wymiana z osteopatią  E. Horsten wzbogaciły artystyczny background Tobiasa M. Draegera. Gra on w filmach, w teatrze, w cyrku. Intensywna konfrontacja z fizycznym i mentalnym stanem umysłu doprowadzi każdego uczestnika zajęć do innego punktu. Nie ma znaczenia, dokąd. Z pewnością – bliżej i  głębiej do indywidualnej metody pracy.

Tobias M. Draeger urodził się w 1981 roku w Niemczech, studiował aktorstwo i taniec współczesny w Konserwatorium w Wiedniu oraz w SEAD w Salzburgu. Pierwsze doświadczenia zawodowe w dziedzinie tańca i teatru zdobywał u Sebastiana Prantla/ Keitha Johnstone’a i M. Obertscheider w Wiedniu. Największy wpływ na jego drodze artystycznej miała współpraca z Kopergieterey/ Kabinet K. i Wimem Vandekeybusem/ Ultimą Vez. Od 2001 roku pokazuje się w produkcjach teatralnych i filmowych. Prace solowe i w duecie prezentował w Tanzquartier Wien, Linz 09 Festival, w Linz Theater Phoenix, w WUK Kiosk59, Tanzzentrale w Monachium, 12 minmax w Tanzhaus Zürich. W 2008 roku powstały jego pierwsze choreograficzne produkcje obejmujące taniec, teatr, akrobatykę i manipulacje obiektami. W 2010 roku otrzymał nagrodę młodych talentów na festiwalu Szene Bunte Wähne w Wiedniu oraz Interdisciplinary Summer Stipendium na Mousonturm Frankfurt (Circus Artist Juliana Neves and Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B). W roku 2010 rozpoczął kooperację z wietnamskim choreografem Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B. W 2011 roku powstał Stückwerk w ramach stypendium Tanzquartier Wien. Następnie współpracował jako choreograf min. z: Cornelią Luthi (CH), Heleną Waldmann (DE), Kristel van Issum/ T.R.A.S.H Company (NL), Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B (BE), Philippem Reira/ Superamas (AUT/FR). W 2008 roku założył własny kolektyw draeger u.Co działający na pograniczu tańca, teatru i instalacji. „TANZMAGAZIN GERMANY” ogłosił jego solo Daily Madness: THE NEWCOMER OF THE YEAR 2015. Jego

prace były prezentowane w Kammerspiele w Monachium, Tanzquartier Wien, Tanzhaus Zürich, Dock11Berlin, Linz Theater Phoenix, Festival Hiver de Danse, Cultural City of Europe 2014 Riga, NEW Vorst Netherlands itd.

***

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński 
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński

Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.

Logo ESK Wrocław (miniaturka)    IMIT (miniaturka)    Logo Wrocław (miniaturka)    Logo Stowarzyszenie Jest Człowiek (Adam Kamiński) (miniaturka)  

 Logo INTPA (miniaturka)    Konsulat Austrii we Wrocławiu logo (miniaturka)      Oesterreich Institut logo (miniaturka)      Austriackie Forum Kultury w Warszawie - nowe logo 2016 (miniaturka)

Bundeskanzleramt Össtereich logo (miniaturka) Wien Kultur logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Wrocław: Hostel One, Rynek 30, śr: 16.00-19.00, czw: 15.30-18.00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close