W ramach polsko autriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają na warsztaty tańca współczesnego Odwaga prostoty, które poprowadzi Tobias M. Dranger.
Koszt: 50zł za dwa dni zajęć. Osoby biorące udział we pozostałych warsztatach (Leonie Wahl, Yukie Koji, Tobiasa M. Draegera, Radka Hewelta, Filipa Szatarskiego – 22 godziny zajęć) obowiązuje cena promocyjna: 100zł.
Zapisy: atutysztuki@gmail.com.
Odwaga, nie słabością jest, miękkie serce w okrutnym świecie.
K. Henson
Prowadzący o warsztacie:
Być zaskoczonym, być oszołomionym, aby zobaczyć i doświadczyć za pomocą wszystkich zmysłów, językiem ciała i percepcją mentalną poziom prostoty obiektu i samego siebie. Warsztaty mają na celu doprowadzić każdego z uczestników do swojego punktu widzenia, gdzie nie trzeba przedstawiać siebie lub produkować czegoś. Ważne jest wydobycie tego, co zostało ukryte w pracy artystycznej na chwilę, bądź na zawsze. Czym jest ten stan, który uwraźliwia ciało i umysł w taki specyficzny sposób, który umożliwia „wysoce fizyczne” działanie na scenie, nie bedąc sztucznym? To może być autentyczne i fizyczne.
Długoletnia współpraca z choreografem Quan Bui Ngoc z Les Ballets de la B i medyczno/filozoficzna wymiana z osteopatią E. Horsten wzbogaciły artystyczny background Tobiasa M. Draegera. Gra on w filmach, w teatrze, w cyrku. Intensywna konfrontacja z fizycznym i mentalnym stanem umysłu doprowadzi każdego uczestnika zajęć do innego punktu. Nie ma znaczenia, dokąd. Z pewnością – bliżej i głębiej do indywidualnej metody pracy.
Tobias M. Draeger urodził się w 1981 roku w Niemczech, studiował aktorstwo i taniec współczesny w Konserwatorium w Wiedniu oraz w SEAD w Salzburgu. Pierwsze doświadczenia zawodowe w dziedzinie tańca i teatru zdobywał u Sebastiana Prantla/ Keitha Johnstone’a i M. Obertscheider w Wiedniu. Największy wpływ na jego drodze artystycznej miała współpraca z Kopergieterey/ Kabinet K. i Wimem Vandekeybusem/ Ultimą Vez. Od 2001 roku pokazuje się w produkcjach teatralnych i filmowych. Prace solowe i w duecie prezentował w Tanzquartier Wien, Linz 09 Festival, w Linz Theater Phoenix, w WUK Kiosk59, Tanzzentrale w Monachium, 12 minmax w Tanzhaus Zürich. W 2008 roku powstały jego pierwsze choreograficzne produkcje obejmujące taniec, teatr, akrobatykę i manipulacje obiektami. W 2010 roku otrzymał nagrodę młodych talentów na festiwalu Szene Bunte Wähne w Wiedniu oraz Interdisciplinary Summer Stipendium na Mousonturm Frankfurt (Circus Artist Juliana Neves and Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B). W roku 2010 rozpoczął kooperację z wietnamskim choreografem Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B. W 2011 roku powstał Stückwerk w ramach stypendium Tanzquartier Wien. Następnie współpracował jako choreograf min. z: Cornelią Luthi (CH), Heleną Waldmann (DE), Kristel van Issum/ T.R.A.S.H Company (NL), Quan Bui Qnoc/ Les Ballets C de la B (BE), Philippem Reira/ Superamas (AUT/FR). W 2008 roku założył własny kolektyw draeger u.Co działający na pograniczu tańca, teatru i instalacji. „TANZMAGAZIN GERMANY” ogłosił jego solo Daily Madness: THE NEWCOMER OF THE YEAR 2015. Jego
prace były prezentowane w Kammerspiele w Monachium, Tanzquartier Wien, Tanzhaus Zürich, Dock11Berlin, Linz Theater Phoenix, Festival Hiver de Danse, Cultural City of Europe 2014 Riga, NEW Vorst Netherlands itd.
***
Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.
Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.
Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński
Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.