Wrocław: Opera Wrocławska – Camille Saint-Saëns „Karnawał zwierząt” – chor. Anna Hop

Zdjęcie: Wrocław: Opera Wrocławska – Camille Saint-Saëns „Karnawał zwierząt” – chor. Anna Hop

Scena zbiorowa. Fot. Bartłomiej Sowa.

Wersja do druku

Udostępnij

„Pomysłem na Karnawał zwierząt jest sen. Wkraczamy do krainy wyobraźni, podróżujemy razem z główną bohaterką przez światy, które są wytworem jej fantazji i przetworzeniem otaczającej rzeczywistości. Nasza bohaterka, Laura, kładzie się spać po dniu pełnym wrażeń. Była w zoo, gdzie podziwiała rozmaite zwierzęta, a potem oglądała spektakl baletowy w operze. Jak to w snach bywa, wszystko miesza się ze wszystkim, tworząc jedną odrealnioną rzeczywistość. We śnie Laury zwierzęta tańczą. Nie są to prawdziwe zwierzęta, ale, znów tak jak we śnie, bliżej nieokreślone postaci – morfy będące drobinami fantazji lub, nazwijmy je też w ten sposób, masą plastyczną wyobraźni Laury. Morfy potrafią przybierać rozmaite kształty i to one zabierają naszą główną bohaterkę w podróż, w trakcie której trafia do szkoły baletowej, spotyka towarzysza podróży, a nawet zamienia się w łabędzia. Po sennym świecie dziewczyny prowadzi nas Narrator, który opowiada o najważniejszych elementach tańca, pokazuje podobieństwa na przykładzie ruchu zwierząt, przybliżając nam piękny i tajemniczy świat tańca i baletu” – opowiada twórczyni spektaklu, choreografka, Anna Hop.

Spektakl baletowy Karnawał zwierząt to druga familijna propozycja Opery Wrocławskiej w sezonie 2016/2017. Po lutowej premierze opery W krainie Czarodziejskiego fletu przyszedł czas na pozycję baletową skierowaną do widowni w każdym wieku, wprowadzającą młodych widzów w świat tańca, a także na serio traktującą tych starszych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć tajniki sztuki baletowej. W autorskiej wizji Anny Hop oryginał Karnawału… stanowi jedynie punkt wyjścia do opowieści o marzeniach, fantazji i świecie tańca. Taka idea spektaklu uzasadniaobecność narratora, który zabiera widzów w podróż po świecie snu głównej bohaterki będącą jednocześnie podróżą przez świat puent, paczek i pas de deux.

Spektakl z jednej strony muzycznie przedstawia zwierzęta znane nam z codziennego życia i dalekich podróży, a z drugiej – w płaszczyźnie choreograficznej – przybliża najmłodszym tajniki sztuki baletowej. Adresowany zarówno dla miłośników fauny, jak i amatorów tańca.

Choreografię na podstawie dzieła Camille’a Saint-Saënsa stworzyła Anna Hop, młoda polska choreografka związana z Polskim Baletem Narodowym, obecnie współpracująca intensywnie z Den Norske Opera and Ballett w Oslo. Orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski,dyrektor Opery Wrocławskiej. Scenografię i projekcje stworzyła Małgorzata Szabłowska, kostiumy i ilustracje – Katarzyna Rott (Silverclock). Na scenie zobaczymy tancerzy Baletu Opery Wrocławskiej, a wśród nich partie solowe zatańczą m.in. Remy Lamping, Dajana Kłos, Daniel Agudo Gallardo i Łukasz Ożga.

Kompozytor: Camille Saint-Saëns

Choreografia: Anna Hop

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Scenografia i projekcje: Małgorzata Szabłowska

Kostiumy i wizualizacje: Katarzyna Rott

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 10:00

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close